Facebook Google+ Twitter

45. Festiwal Pianistyki Polskiej. Muzyka XXI wieku

Organizatorzy festiwalu nie ograniczają się programowo do tradycyjnych form muzyki fortepianowej, ale starają się pokazać jej różnorodność. Po wtorkowej prezentacji jazzowej przyszła kolej na spojrzenie w stronę muzycznej współczesności.

Jan Popis / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Awangarda, awangarda i jeszcze raz awangarda na naszym, jakże tradycyjnym przecież, festiwalu - wprowadzał publiczność w koncert Jan Popis. - Muzyka XXI wieku, a więc ta towarzysząca nam w codzienności, ale nie zawsze rozpoznawana i z wielką sztuką kojarzona. Tym bardziej, że fortepian, jak mało który instrument, kieruje nasze myśli ku wielkim klasykom i genialnym kompozytorom z przeszłości. Tych słuchamy, do tych wracamy, ich na nowo interpretujemy. Z rzadka nadarza nam się możliwość podyktowana zainteresowaniem spotkania z fortepianową współczesnością. Z kompozytorami, którzy śmiało sięgnęli po nowe środki wyrazu, inne harmonie i wydobyli z tego instrumentu niecodzienne brzmienia. Dzisiaj wystąpią na tej estradzie muzycy młodzi, ale już swymi umiejętnościami i talentami fascynujący nie tylko publiczność, ale i kompozytorów. Dla kwartetu Kwadrofonik piszą oni specjalne utwory, a instrumentaliści czynią z nich perełki swojego repertuaru. O tym i o ich twórczych możliwościach przekazywania dzieł wcześniejszych kompozytorów będzie można przekonać się dzisiejszego wieczoru.

Lutosławski Piano Duo / Fot. Ryszard K. HetnarowiczEmilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik otworzyli program koncertu "Toccatą op. 2 na dwa fortepiany" Henryka Mikołaja Góreckiego, by zaraz po niej zagrać pięć "Utworów op. 13 na dwa fortepiany" tego samego kompozytora. Oba dzieła należą do juweniliów twórczych Góreckiego i pochodzą z okresu bądź to studiów na katowickiej uczelni muzycznej, bądź tuż po ich ukończeniu. Pobrzmiewa już w nich zainteresowanie kompozytora motywami ludowymi, które później będzie jedną z cech charakterystycznych jego muzyki. Lutosławski Piano Duo przeniosło słuchaczy w sfery wyobraźni, która szereguje, nadaje porządek estetyczny dźwiękom słyszanym niemal na każdym kroku, ale wcale nie kojarzonym z muzyką. W tym wykonaniu działają one inspirująco, skłaniają do refleksji i zadumy, a jednocześnie poruszają emocje.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.