Facebook Google+ Twitter

45. Festiwal Pianistyki Polskiej. Ravelowski finał

W Słupsku zakończył się 45. Festiwal Pianistyki Polskiej. Był to tydzień obfitujący w wydarzenia artystyczne i niespodziewane wyzwania dla organizatorów. Program finałowego koncertu złożony został z dwóch koncertów fortepianowych M. Ravela.

Andrzej Zborowski / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Dzisiaj zamykamy tygodniowe święto polskiej pianistyki w jej - od 45 lat stolicy - czyli w Słupsku - wprowadzał w nastrój finału Andrzej Zborowski. - Trzeba pamiętać o tym, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie pasja i ofiarność słupskich działaczy kulturalnych, którzy ten festiwal stworzyli, tworzą i potrafią nadać mu rangę wydarzenia na miarę największych wydarzeń muzycznych w kraju. Od początku patronat nad nim sprawuje ministerstwo kultury, ale gdyby nie finansowe wsparcie władz miasta, województwa i wielu sponsorów, trudno byłoby myśleć o realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. A i tak - mam nadzieję, że nie zdradzę tajemnicy - jest festiwal organizowany za część tych kosztów, które pochłaniają inne krajowe i międzynarodowe festiwale. Również dlatego, że występujący artyści poczytują sobie za splendor zagranie właśnie tutaj, na tej scenie, która była miejscem popisów takich wirtuozów jak Witold Małcużyński, Halina Czerny-Stefańska, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz - że wymienię pokoleniowo - i wielu innych.

Dopiszemy kolejną kartę do kroniki tego festiwalu i znajdzie się na niej miejsce na wydarzenie szczególnej wagi organizacyjnej. Oto minister kultury i dziedzictwa narodowego Bohdan Zdrojewski docenił 35-letni trud organizacyjny Stanisława Turczyka, prezesa Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i przewodniczącego zespołu organizacyjnego festiwalu, przyznając mu swoją nagrodę specjalną. Za, jak to zostało ujęte w liście gratulacyjnym, szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.

StanisławTurczyk (pierwszy z lewej) i laureaci Estrady Młodych - Oliwia Grabowska, Luiza Sobkowiak, Hanna Tarchała i Arnold Gniwek. / Fot. Ryszard K. HetnarowiczUhonorowany nagrodą S. Turczyk podkreślił, że traktuje ją jako formę wyróżnienia dla wielu współpracujących z nim osób, bez których ten festiwal nie odbywałby się w takich wymiarach i tak sprawnie. Po tej niezaplanowanej uroczystości, przyszła kolej na inne chwile, tym razem bardzo smutne. - Wczoraj dotarła do nas wiadomość o śmierci Reginy Smendzianki, wybitnej pianistki i pedagoga - poinformował Jan Popis. - Pierwszy raz gościła na festiwalu w 1968 roku, a ostatni przed jedenastoma laty. Uczcijmy jej pamięć chwilą ciszy.

Po tych nieoczekiwanych zdarzeniach na estradę festiwalową poproszeni zostali laureaci Estrady Młodych. To już 37. edycja zmagań konkursowych, od laurów których kariery zaczynało wielu wybitnych pianistów. W tym roku Zespół Opiniujący Estradę Młodych 45. FPP tytuły laureata - nagradzane koncertami, recitalami i nagraniami - przyznał Arnoldowi Gniwkowi, reprezentującemu uczelnię w Katowicach, Oliwii Grabowskiej, również z Katowic, Luizie Sobkowiak z Gdańska i Hannie Tarchale z Poznania. Pierwszą część finałowego koncertu festiwalowego wypełniły utwory zagrane przez laureatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mlody sluchasz estrady
  • Mlody sluchasz estrady
  • 18.09.2011 12:50

przede wszystkim chcialbym podkreslic, ze niestety ale wystep Pawla Kowalskiego byl raczej artystyczna i pianistyczna porazka...zadziwila mnie reakcja publicznosci i sztucznie przez Kowalskiego nakrecany aplauz. Wedlug mnie Rutkowski o kilka klas przewyzszal Kowalskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.