Facebook Google+ Twitter

45. Festiwal Pianistyki Polskiej. Wieczór sonat

Poniedziałkowy wieczór festiwalowy w całości wypełnił Jacek Kortus. Jego recital był szczególnie wyczekiwany przez publiczność - zarówno ze względu na osobę wykonawcy, jak i przygotowany przez pianistę program złożony z trzech sonat.

Konrad Mielnik / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz- Czeka nas dziś wieczór wyjątkowy, w którym usłyszymy trzy sonaty tak wielkich kompozytorów jak Józef Haydn, Fryderyk Chopin i Franciszek Liszt - zapowiadał program koncertu Konrad Mielnik. - Dorobku żadnego z nich nie trzeba państwu przedstawiać, ale warto zwrócić uwagę na dzieła, które zostaną wykonane dzisiaj przez niezwykle utalentowanego i święcącego już estradowe sukcesy Jacka Kortusa. Każda z tych sonat ma swoje znaczenie w historii muzyki i każda niesie w sobie treści znaczące dla ich kompozytorów. Będziemy więc mieli do czynienia z klawesynową niemal strukturą formy, romantyczną zmiennością nastroju i prekursorskim wprowadzeniem do harmoniki bliskiej współczesności.

Jacek Kortus ułożył swój recital chronologicznie i otworzył go "Sonatą Es-dur nr 52" Józefa Haydna. Zaprezentował w niej kompozytora jako mistrza przetwarzania motywów i zdobienia ich w formę wymagającą od wykonawcy niezwykłej perfekcji. Bardzo subtelne i przemyślane operowanie kontrapunktami pozwalało na odnalezienie w dziele Haydna brzmień, które kilkadziesiąt lat później będą charakterystyczne dla Mozarta. I o ile haydnowska sonata jawić się mogła jak migocące gwiazdami niebo, o tyle w "II Sonacie b-moll" opus 35 Fryderyka Chopina niebo to zasnute zostało chmurami, między którymi tylko przebłyskuje światło księżyca i gwiazd. W takiej scenerii trwa chopinowski dialog dźwięków i ich barw, nastrojów i refleksji, które wzbogacone zostają o przemyślaną interpretacje wykonawcy. Ta propozycja pianisty przypadła do gustu publiczności, która długotrwałymi oklaskami wyraziła swoje uznanie.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.