Facebook Google+ Twitter

45 lat z czterema pancernymi i Szarikiem

9 maja 1966 roku Telewizja Polska pokazała pierwszy odcinek serialu "Czterej pancerni i pies".

 / Fot. domena publicznaKiedy w 1966 roku telewizja wyemitowała pierwszy odcinek, nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. Przed telewizorami zasiadała cała Polska. "Szarik" stał się najpopularniejszym imieniem dla psa, a dziewczynki czesały się "na Marusię". Na każdym podwórku znalazłoby się też kilku Janków, Gustlików, Olgierdów i Grigorijów.

Młodzież nie ograniczała się do pilnego śledzenia losów bohaterów na ekranie i odgrywania serialowych scen w podwórkowych zabawach. Na fali popularności serialu, telewizja zorganizowała Klub Pancernych. Jak pisze Marek Łazarz w książce "Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach": "Za pośrednictwem telewizora młodzież dostawała zadania, jak pomoc staruszkom czy ocieplanie psich bud, a raporty z ich wykonania miała odsyłać do redakcji. Pewnego dnia w ramach klubu ogłoszono, że młodzież ma zdawać egzaminy na kartę rowerową. Do ośrodków egzaminacyjnych po apelu udało się... 800 tysięcy dzieciaków".

Najpopularniejszy serial PRL-u nie stracił widzów także po 1989 roku. Kolejne emisje "Pancernych" gromadziły przed ekranami zarówno nie tylko tych, dla których był to kultowy serial dzieciństwa.

Losy załogi "Rudego" z zainteresowaniem oglądali też najmłodsi. W 1995 r. w plebiscycie zorganizowanym przez Telewizję Polską widzowie uznali "Czterech pancernych..." za najbardziej lubiany polski serial. "Pancernym" nie zaszkodziły też oskarżenia o fałszowanie historii. W 2006 roku kombatanci pisali do prezesa TVP Bronisława Wildsteina: "Jest skandalem, że w największym medium niepodległej Rzeczypospolitej do znudzenia lansuje się kłamliwą wersję dziejów rodem spod ogona psa Szarika." Po protestach emisji każdego odcinka zaczął towarzyszyć komentarz historyków prezentujący kontekst pokazywanych wydarzeń. Nie wpłynęło to na popularność serialu, który nadal uważany jest przez Polaków za kultowy.

Czytaj też:
Czterj pancerni i pies mają 45 lat

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Godzin pracy nie zmieniłabym, ale psa Szarika miałam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój kolega tak pokochał ten serial będąc dzieckiem, że teraz jak leciały powtórki, to też nie przepuścił. Nawet godziny pracy sobie zmienił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
polish
  • polish
  • 09.05.2011 15:45

E tam, tyle lat to psy nie żyją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.