Facebook Google+ Twitter

45. Międzynarodowy Sopot Festival 2008

„Święto polskiej piosenki” odbędzie się 23 i 24 sierpnia b.r. Chociaż telewizja TVN, która organizatorem sopockiego festiwalu jest dopiero po raz czwarty, skróciła imprezę z trzech do dwóch dni, to dużej dawki dobrej muzyki nie zabraknie.

Festiwalowe przygotowania. / Fot. TVN17 piosenek-wykonawców (11 z kraju, 6 z zagranicy) powalczy o dwie nagrody: Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Areną zmagań piosenkarzy będzie jak zawsze Opera Leśna w Sopocie, która służy artystom od 1961 roku, kiedy to sopocki festiwal odbył się po raz pierwszy. Pomysłodawcą imprezy był Władysław Szpilman – znakomity kompozytor, pianista, a także długoletni dyrektor muzyczny Polskiego Radia.

23 sierpnia, pierwszego dnia sopockiego festiwalu, odbędzie się konkurs, w którym nagrodą jest Bursztynowy Słowik. Na początku, na scenie zaprezentuje się pięciu polskich artystów, którzy zostaną wyłonieni drogą dwuetapowych eliminacji. Półfinałowy zwycięzca zostanie wybrany przez jury i otrzyma szansę na zdobycie głównego trofeum konkursu w Sopocie. Stanie on do walki z szóstką zagranicznych wykonawców. W związku z olbrzymią ilością nadesłanych zgłoszeń, jak i wyrównanym poziomem artystycznym wszystkich występów, Komisja Konkursowa (Marek Kot - TVN, Robert Kozyra - Radio ZET, Piotr Metz – "Machina") zgodnie z regulaminem podjęła decyzję o wytypowaniu do następnego etapu eliminacji 11 piosenek. Na antenie Radia ZET od 23 czerwca do 11 lipca słuchacze stacji mogli głosować na swoich ulubionych polskich artystów, tym samym zagwarantować im udział w pierwszym dniu Sopot Festival 2008. Niestety, szansy tej nie uzyskali m.in.: Blue Cafe z piosenką „Niewiele mam”, PIN i ich piosenka „Niekochanie”, a także „Most dwojga serc” Piotra Rubika.

Największą liczbę oddanych głosów przez słuchaczy, a co za tym idzie szansę na reprezentowanie naszego kraju w niedzielnym konkursie finałowym otrzymali:
Formacja Nieżywych Schabuff "Ławka"
For Teens "Jesteś częścią mnie"
Natalia Lesz "Power of attraction"
Pectus "To, co chciałbym Ci dać"
Video feat. Anna Wyszkoni "Soft"


Festiwalowe przygotowania. / Fot. TVNSpośród nich 23 sierpnia profesjonalne jury wybierze reprezentanta Polski do półfinału międzynarodowego, do którego Komisja Konkursowa zakwalifikowała już sześciu innych zagranicznych wykonawców:
Danny "Tokyo"
Mans Zelmerlöw "Brother oh Brother"
Matt Pokora "Catch me if you can"
Oh Laura "Release me"
Ruslana feat. T-Pain "Moon of dreams"
Velvet "Chemistry"


Siódmym finałowym wykonawcą będzie reprezentant Polski. Warto zauważyć, że spośród sześciu niepolskich wykonawców, aż pięciu pochodzi z Półwyspu Skandynawskiego, konkretniej ze Szwecji. Laureata Bursztynowego Słowika wybierze profesjonalne jury, zdobywcę Słowika Publiczności wskażą widzowie.

Drugi dzień festiwalu uświetnią występy zagranicznych gwiazd. Na deskach Opery Leśnej zaprezentują się jedne z największych gwiazd muzyki lat 80., tj. Sabrina Salerno (znana z takich utworów jak „Boys” czy „Summertime”), Samantha Fox (największym hitem artystki była piosenka „Touch me" ("I Want Your Body"), Sandra, Shakin’ Stevens, Tomas Anders, a także męski duet Modern Talking, których przebój „You’re My Heart, You’re My Soul” zna pewnie cała Polska.

Pytanie, które możemy postawić, brzmi następująco: dlaczego nie wystąpią gwiazdy młodego pokolenia? 24 sierpnia, podczas drugiego dnia w Sopocie zaśpiewają jedynie przestarzałe „Gwiazdki”, których chałturzenie na tego typu festiwalach jest na porządku dziennym. Ciekawe, czy stacja TVN rzeczywiście zbierze przed telewizorami dużą ilość widzów? Czy może na wybór takich, a nie innych piosenkarzy miała wpływ kwestia finansowa? No i pytanie numer dwa: czy dobór wykonawców będzie szedł w parze z jakością, czy też będziemy świadkami kolejnej porażki, jaką bez wątpienia poniosła w roku 2005 Mandaryna? Czas pokaże...
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.