Facebook Google+ Twitter

46. Festiwal Pianistyki Polskiej. Jazz piano-forte!

Różnorodność polskiej pianistyki prezentowana jest już od kilku lat na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W tym roku na estradzie festiwalowej gościł Adam Makowicz, wybitny instrumentalista jazzowy, aranżer i kompozytor.

Adam Makowicz na festiwalowej scenie / Fot. Ryszard K. HetnarowiczSala Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica wypełniła się do ostatniego miejsca. Uznanie dla wielkości artysty chcieli wyrazić nie tylko wielbiciele jazzu, ale i klasycznej odmiany muzyki fortepianowej. Konrad Mielnik, przybliżając program recitalu zaproponowany przez A. Makowicza, zwrócił uwagę jedynie na jego rozpiętość tematyczną - od kompozycji własnych i standardów jazzowych po klasykę - oraz fakt bardzo indywidualnego podejścia pianisty do prezentowanych tematów. Resztę pozostawił artyście, ponieważ ten chciał sam zapowiadać poszczególne utwory. Tak też się stało, a każda cząstka recitalu została przez Adama Makowicza opatrzona krótkim, istotnym dla utworu komentarzem.

Adam Makowicz / Fot. Ryszard K. HetnarowiczPrzez ponad dwie godziny - z kwadransową przerwą - płynęła ze sceny muzyczna narracja, w której przewijały się brzmienia inspirowane kompozycjami takich wybitnych postaci sceny jazzowej jak Cole Porter czy Errol Garner. Ten ostatni - nazywany przez krytykę balladzistą - w wyraźny sposób odpowiadał stylistyce gry Adama Makowicza. Różnicowanie nastrojów, niemal fabularne opowiadanie o nich wzbogacone zostało przez pianistę improwizacjami pełnymi wirtuozerii instrumentalnej i niezwykłej wrażliwości. Publiczność festiwalowa miała niepowtarzalną okazję poznania - po raz pierwszy granej w Polsce - nowej kompozycji pianisty, zatytułowanej „Metro-North Comes to Stamford”. - A dlaczego ta kolej jedzie do Stamford? Dlatego, że ja tam mieszkam! - żartobliwie wyjaśnił tytuł artysta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.