Facebook Google+ Twitter

47 osób zginęło na drogach od piątku. Policja apeluje o ostrożność

Od początku weekendu na polskich drogach doszło do 387 wypadków, w których zginęło 47 osób. Funkcjonariusze zatrzymali też 1766 pijanych kierowców. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności.

 / Fot. PAP/Andrzej HrechorowiczOd piątku trwa policyjna akcja "Znicz". Więcej funkcjonariuszy można spotkać na drogach wylotowych z miast oraz w okolicach cmentarzy. Sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierujących i prędkość z jaką się poruszają.

"Cały czas apelujemy o ostrożność, rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. Dotychczasowe statystyki pokazują, że ten świąteczny weekend nie należał do najbezpieczniejszych" - mówi dla RMF24.pl Robert Horosz z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Apeluje także, aby nie jeździć na pamięć i zwracać uwagę na znaki drogowe.

Policjanci z apelem zwracają się także dla pieszych. Poruszając się poboczem, często myślą, że skoro widzą pojazd jadący z naprzeciwka, to kierowca też ich widzi. Niestety tak nie jest. Podczas dobrych warunków pogodowych, po zmroku piesi są widoczni z odległości 30-40 metrów. Widoczność tą poprawiają elementy odblaskowe na ubraniu. Wtedy kierowca jest w stanie zobaczyć osobę poruszającą się poboczem z odległości nawet 200 metrów.

"Apeluję do pieszych o rozwagę, ale przede wszystkim też i do kierowców, żeby zdjęli nogę z gazu, ponieważ prędkość ma diametralny wpływ na to, czy jesteśmy w stanie uniknąć zdarzenia, a jeżeli już do niego dojdzie - jakie są jego skutki." - mówił na antenie Tvn24 Paweł Mąkol z wydziału ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Wiadomości24.pl przypominają. W przypadku kiedy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Natomiast jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Karol
  • Karol
  • 03.11.2011 11:59

Jadąc wolniej jedziemy dłużej i człowiek jest bardziej zmęczony. Gdybyśmy mieli autostrady to przejazd 100 km nie zajmowałby dwóch godzin tylko jedną. Patrzyłem na ten raport NIK http://undiscovered.cba.pl/artykul/18 i powiem że warto go przeczytać, bo owszem nadmierna prędkość nie jest wskazana, ale jak się postoi godzinę w korku, to później każdy chce to jakoś nadrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, wszystkiemu winien kierowca. Bzdura. Już dawno pisano o raporcie NIK, w którym wskazano podstawowe przyczyny wypadków na polskich drogach. Jak to jest, że w Niemczech średnia prędkość poruszania się po drodze jest o kilkadziesiąt kilometrów wyższa niż u nas a wypadków śmiertelnych jest dużo mniej? Jasne, można np. z Lublina do Gdańska jechać 30 km/h. Będzie bezpieczniej. Ale chyba nie o to chodzi? http://undiscovered.cba.pl/artykul/18
Link do raportu NIK: http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,7542.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.