Facebook Google+ Twitter

480 lat temu pod Obertynem... Rocznica niezwykłego zwycięstwa

Blisko pęć wieków temu, pod wsią Obertyn położoną dziś na Ukrainie, wojska Rzeczypospolitej starły się z przeważającymi siłami mołdawskimi. Bitwa, kończąc się wielkim zwycięstwem Polaków dowodzonych przez hetmana Jana Tarnowskiego, położyła kres marzeniom Piotra Rareszy o odbudowie potęgi Mołdawii.

Polska i Litwa w 1526 roku. / Fot. WikiCommonsW pierwszej połowie XVI wieku, Polska - nielicząc zwycięskiej potyczki hetmna Jana Tarnowskiego pod Lwowem w 1524 roku - nie prowadziła otwartej wojny z Turcją. Rzeczpospolita zmagała się jednak z turecką ekspansją na Węgrzech oraz wciąż nękana była przez wasali Turcji: Tatarów, Wołochów i Mołdawian.

Przywódca tych ostatnich - Piotr Raresz, zwany także Petryłą, po zdobyciu władzy w 1527 roku, w początkowym okresie swoichch rządów starał się utrzymywać raczej dobre stosunki z Polską. Szybko jednak zrodził się w jego głowie plan przywrócenia świetności państwa mołdawskiego z okresu panowania jego ojca i utworzenia Wielkiej Mołdawii. Plan ten realizować miał głównie kosztem Królestwa Polskiego.

Wyprawa na Pokucie

Petryła zdecydował się podbić Pokucie wchodzące wówczas w skład wojewódzwa ruskiego. Armia mołdawska przekroczyła granicę Rzeczypospolitej 3 grudnia 1530 roku, zdobywając kilka miejscowości oraz zajmując znaczne połacie polskich terytoriów, które ze względu na małą liczbę mieszkańców oraz brak większych fortyfikacji stanowiły stosunkowo łatwą zdobycz.

Mołdawski przywódca liczył na to, że Królestwo Polskie - obawiając się interwencji ze strony Turcji - nie będzie bronić swoich wschodnich rubieży. Jednocześnie działania Petryły miały na celu uniezależnienie się od Turcji, w czym miało mu pomóc właśnie zajęcie Pokucia. Sukces wojennej wyprawy stanowiłoby zapewne duże wzmocnienie pozycji międzynarodowej oraz strategicznej Hospodarstwa Mołdawskiego. Ostatecznie Piotr Raresza dążył samym do zawarcia sojuszu z Habsburgami i Wielkim Księstwem Moskwiewskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wolno mi być dumnym z tego co w narodzie polskim było wielkie.
To zdanie zasłyszane kiedyś... wraca jak echo.
I wystarczy za komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze napisane!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrNi
  • KrNi
  • 22.08.2011 18:59

Pół wieku to 50 lat Panie Tomaszu. Proszę poprawić ten błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...a mi się podoba ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pat
  • Pat
  • 22.08.2011 08:30

KIlka małych skrótów aż się pprosi , gdyż sekwencje myśli , zdań , się powtarzają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.