Facebook Google+ Twitter

49. Ogólnopolski Rajd "Szlakiem Walk o Szczecin"

25 kwietnia 2010 r. Regionalny Oddział Szczeciński im. Stefana Kaczmarka Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Szczecinie, przeprowadził 49. Ogólnopolski Rajd "Szlakiem Walk o Szczecin".

W rajdzie wzięli udział turyści piesi i turyści rowerowi. Do wyboru było pięć tras dla turystów pieszych o długości od 8 do 15 km lub trasa dowolna wg regulaminu OTP. Turyści rowerowi mogli wybrać jedną z dwóch tras o długości ok. 40 km każda lub trasę dowolną według regulaminu KOT.

Komitet organizacyjny Rajdu w przygotowanych materiałach przypomniał, że 26 kwietnia mija 65 lat od dnia, w którym Szczecin zamieniony przez Niemców w „twierdzę” kapituluje przed dowódcą rosyjskim - generałem Pawłem Batowem. W walkach o Szczecin brali udział także polscy artylerzyści. 30 kwietnia 1945 roku władzę w mieście objęła administracja polska na czele z pierwszym prezydentem miasta Piotrem Zarembą. W wyniku trwających sporów dotyczących przebiegu zachodniej granicy Polski musiała ona dwukrotnie opuszczać zajęty już Szczecin, by ostatecznie wrócić 5 lipca 1945 r.

Pomnik Czynu Polaków / Fot. Ryszard Jan ZagórskiOd 1979 r. na szczecińskich Jasnych Błoniach stoi Pomnik Czynu Polaków - z trzema orłami, będącymi symbolicznym przedstawieniem trzech pokoleń Polaków odbudowujących, zagospodarowujących i zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Podkreśla się, że stojący przed Zamkiem Książąt Pomorskich pomnik księcia Bogusława X i jego żony Anny jest pomnikiem dokumentującym związki Księstwa Pomorskiego z państwem polskim. Jak wiadomo, Anna Jagiellonka to córka polskiego króla, a książę Bogusław X stworzył silne Księstwo Pomorskie.
Apel organizatorów rajdu o zastanowienie się nad tymi faktami podczas wędrówki trasami 49. Ogólnopolskiego Rajdu „Szlakiem Walk o Szczecin”, jest więc wymowny.

Mateusz, młody bo dopiero kilkunastoletni turysta, powiedział: „Dobry pomysł z tym rajdem, bo niby się zna miasto, a nie zna się jego historii, przyrody. Taki rajd trochę zmienia moje widzenie tych okolic. A tu na tym placu tyle zebrało się ciekawych ludzi. Była fajna grochówka wojskowa. Ja tu jeszcze nie byłem w Żydowcach, a dzięki rajdowi jestem. Dobrze, że był przewodnik. Niektórzy z nas zdobywają punkty do odznak przyrodniczych.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wczoraj miałem okazję poznać lokalizację czterech kurhanów na terenie Zachodniopomorskiego. Jak te informacje połączyć, ciekawa historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto teraz się przejmuje tym, że Pomorzanie byli Słowianami z grupy zwanej lechicką? A Książęta pomorscy szukający współpracy z Polską, np. Kaźko słupski, Bogusławowie... Nie mówiło się zbyt wiele o Pomorzanach, ale raczej o Wielkopolanach, Małopolanach... Jednak jest wiele dowodów na Polskość tych Ziem i stanowi to dla co niektórych historyków trudną "kość"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2010 22:56

Dla pomysłodawców i organizatorów takiej wyprawy duży (+)
Dla Ciebie Ryszardzie za relację 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia to pasjonująca dziedzina. Szczególnego smaczku zawsze dodają, do wielkich dat i wydarzeń, małe poboczne historyjki. Pewnie i Księstwo Zachodniopomorskie ma takie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wnioskuję, że powinienem nieco więcej o tym pomniku przekazać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No a ja w końcu wiem, co to za pomnik. Powinnam, bo wśród pionierów powojennego Szczecina są i członkowie mojej rodziny. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemne z pożytecznym; w chwilach wypoczynku i zabawy, też można poznawać historię naszych ziem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.