Facebook Google+ Twitter

4 lipca - święto hot-doga

Dokładnie 230 lat temu, w Filadelfii ogłoszono Deklarację Niepodległości. Do podniosłego święta, Amerykanie wplątali trochę kiczu. W Nowym Jorku odbędą się dorczne zawody w ... jedzeniu hot-dogów

New Hampshire, New Jersey, Delaware, Maryland, Nowy Jork, Pensylwania, Connecticut, Rhode Island, Północna Karolina, Massachusetts, Wirginia, Południowa Karolina, Georgia to 13 brytyjskich kolonii, które odegrały decydującą rolę w wojnie o niepodległość. Pojawiające się nowe, uciążliwe ustawy zobowiązujące ludność m.in. do zakwaterowania i aprowizacji wojsk brytyjskich i stemplowania wszelkiego rodzaju materiałów drukowanych stemplami skarbowymi wywoływały coraz większe niezadowolenie społeczne. Symbolami rosnącego napięcia jest Boston. To właśnie w stolicy stanu Massachusetts doszło najpierw do masakry po tym jak odział brytyjskich żołnierzy został napastowany przez tłum mieszkańców, zginęło kilku obywateli. Trzy lata później, w 1773 roku, miało miejsce tzw. bostońskie picie herbaty. Niezadowoleni z nałożonych ceł Amerykanie przebrani za Indian wrzucili do morza cały transport herbaty.

Wreszcie w 1775 roku na czele armii kontynentalnej stanął pochodzący z Wirginii George Washington. Rozpoczęła się rewolucja amerykańska, zwana inaczej amerykańską wojną o niepodległość. 4 lipca 1776 roku Kongres Kontynentalny przegłosował decyzję o odłączeniu kolonii od Anglii, wydając równocześnie Deklarację Niepodległości. Dokument napisany przez Thomasa Jeffersona wyliczał niegodziwości króla Jerzego III i ogłaszał prawo wszystkich ludzi do „życia, wolności i dążenia do szczęścia”. Ostatecznie 13 kolonii przemianowano na Stany Zjednoczone Ameryki.

Nie oznaczało to wcale końca walk. Wojna trwała dalej. Amerykanie wsparci przez ochotników z Europy w końcu pokonali Brytyjczyków po bitwach pod Saratogą, Savannah i York Town. Niesamowitymi zdolnościami, wiedzą i męstwem odznaczyło się dwóch Polaków. Kazimierz Pułaski zginął walcząc o wolność narodu amerykańskiego, a Tadeusz Kościuszko za zasługi został awansowany do stopnia generała brygady armii amerykańskiej oraz otrzymał spory majątek. Dopiero w 1883 roku w Paryżu zawarto pokój. Stany Zjednoczone uzyskały prawa do ziem po rzekę Missisipi.

Właśnie 4 lipca to obok Święta Dziękczynienia jest najważniejszym dniem w roku w USA. Jak przystało na Amerykanów do tego podniosłego święta wplątali troszeczkę kiczu. W Nowym Jorku odbędą się dziś doroczne zawody w … jedzeniu hot-dogów na czas. Co ciekawe mistrzem wcale nie jest Amerykanin, lecz skośnooki imigrant.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.