Facebook Google+ Twitter

4 litery studenta - GFPS

  • R. W.
  • Data dodania: 2010-10-22 20:23

Czas studiów stwarza idealne możliwości do poznawania świata, nawiązywania przyjaźni a zwłaszcza angażowania się w życie studenckich organizacji. Takiej jak np. GFPS, czyli Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej.

Logo Stowarzyszenia. / Fot. GFPS- PolskaGFPS-Polska jest stowarzyszeniem studenckim, które działa na zasadzie "studenci dla studentów". Jest to grupa entuzjastów, osób aktywnych, którym bliska jest szeroko rozumiana idea współpracy międzynarodowej.
Powstało 28 sierpnia 1994 roku w Baranowie Sandomierskim z inicjatywy byłych stypendystów i studentów związanych z GFPS e.V. (w Niemczech) - Stowarzyszeniem Wymiany Studenckiej w Europie Środkowej i Wschodniej. Założyciele mieli nadzieję stworzyć organizację partnerską ściśle współpracującą z GFPS w dziedzinie wymiany stypendialnej oraz naukowo-kulturalnej. GFPS ma za zadanie kreować i kultywować bezpośrednie i osobiste kontakty pomiędzy młodymi ludźmi z Polski i Niemiec, a od 1998 roku także z Czech. GFPS przełamuje bariery obcości, likwiduje uprzedzenia i w ten sposób przyczynia się do zbliżenia między tymi krajami.

Materiały promocyjne uzyskane od GFPS-Polska. / Fot. GFPS- Polska22 maja 2009 r., w 15.00- lecie działalności, GFPS zostało objęte honorowym patronatem prof. Władysława Bartoszewskiego. Pozytywnie wypowiadają się także o tym stowarzyszeniu inni znani ludzie ze świata polityki, ale nie tylko.
Spektrum działania GFPS obejmuje: przyznawanie stypendiów studentom i doktorantom, organizację corocznych wakacyjnych kursów językowych polsko-niemieckich, organizację seminariów, konferencji i wielu innych projektów.

STYPENDIUM
Stypendium GFPS obejmuje 5-miesięczny (semestralny) pobyt na wybranej uczelni niemieckiej, gdzie działa Grupa Lokalna. W tym czasie student otrzymuje miesięcznie około 550-600 euro. Pobyt rozpoczyna się niejako na seminarium "Dni Miast". Grupa Lokalna opiekuje się stypendystą i służy mu pomocą w ramach znalezienia mieszkania, załatwiania formalności i w wielu innych rzeczach. Stypendysta w trakcie pobytu realizuje projekt naukowy. Na koniec semestru stypendyści spotykają się na seminarium "Quadrat", gdzie opowiadają o swoim pobycie i referują efekty pracy nad swoim projektem naukowym. Rekrutacja na semestr zimowy kończy się co roku 31 marca, a na semestr letni - 31 października.

Materiały promocyjne od GFPS- Polska. / Fot. GFPS- PolskaKURS JĘZYKOWY
Jest to już tradycją, że stowarzyszenie GFPS organizuje w okresie letnim kurs językowy dla Niemców i Polaków. Podczas 4 tygodniowego pobytu (2 tyg. w Niemczech i 2 w Polsce) biorą udział w zajęciach z lektorami, po południu zaś prowadza rozmowy w parach polsko-niemieckich. Ponadto w czasie kursu zaplanowany jest bogaty program rozrywkowo-kulturalny. Termin składania wniosków- co roku 30 kwietnia.

PROJEKTY
W ramach działalności w GFPS można organizować różnorodne, ciekawe projekty - lokalne, ogólnopolskie, polsko-niemieckie. Mogą to być na przykład: seminaria, konferencje, wieczory dyskusyjne czy filmowe, wystawy, warsztaty, spotkania.

GRUPA LOKALNA
Jest to podstawowa jednostka GFPS, której głównym zadaniem jest sprawowanie opieki nad stypendystą, o ile jest aktualnie w danym mieście. Ponadto to najczęściej w ramach Grupy Lokalnej organizowane są mniejsze czy większe projekty. Spotkania Grupy są też przyjemną formą spędzenia wolnego czasu.

Od 4 października organizowany jest w ramach promocji Stowarzyszenia "PROMOtour" po Polsce. Celem tej inicjatywy jest promocja GFPS i informacja o oferowanych stypendiach, kursach i możliwościach działalności. "PROMOtour" kończy się 25.10 w Warszawie.

25 październik, Warszawa
Pierwsze spotkanie (Budynek ZSS Uniwersytetu Warszawskiego, Mały Dziedziniec Kampusu Centralnego, sala konferencyjna nr 200 (II piętro), godz. 15.00)
Drugie spotkanie (Instytut Techniki Cieplnej (ITC) Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 21/25, sala T5, godz. 18.00)

W celu uzyskania dokładniejszych informacji i kontaktu z GFPS zapraszam na stronę Stowarzyszenia , na której można wygrać w konkursie książkę honorowego patrona GFPS - prof. Władysława Bartoszewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.