Facebook Google+ Twitter

4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem

Wczoraj przypominaliśmy o tej strasznej chorobie, która zebrała do tej pory wielkie plony i nadal nie odpuszcza. Ludzie jednak wierzą i walczą.

Specjaliści apelują, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny. Niestety nasza świadomość na temat tej choroby jest cały czas niska, przez co ludzie przegrywają z chorobą. Świadczą o tym np. statystyki z roku 2009 - w Polsce tylko 30 proc. pacjentów udaje się wyleczyć (link).

W tym roku ruszyła 3. edycja "Mam Haka na Raka". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju będą edukowali i przekonywali swoich bliskich i społeczność lokalną o profilaktyce nowotworowej. Najlepszy zespół (zespoły składają się z nauczycielki i trzech uczniów) wezmą udział w konkursie na projekt kampanii społecznej. Jak donosi biomedical.pl - W pierwsze dwie edycje zaangażowało się blisko 5000 tysięcy uczniów z ok. tysiąca szkół w całym kraju.

Jednym z udanych projektów (z drugiej edycji), który wziął udział w konkursie "Mam Haka na Raka" był projekt uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, pod hasłem "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię".

Takie akcje naświetlają nasz problem i pokazują, że stale musimy wzbogacać naszą wiedzę na temat chorób nowotworowych, wtedy będą większe szanse na wyleczenie. W Polsce ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność na raka piersi wzrosła o około 4-5%. Ten typ raka jest przyczyną największej liczby zgonów wywołanych przez nowotwory złośliwe. Nie można pozowlić by procent tej statystyki dalej rósł. Ludzie muszą być świadomi, muszą się badać, gdyż możliwości wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów daje dużą szansę przeżycia.W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, w dniu 6 lutego 2010 r. Polska Unia Onkologii organizuje Dzień Drzwi Otwartych na terenie całego kraju. Będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów. Więcej informacji na temat tutaj link

Źródła:

http://www.biomedical.pl/aktualnosci/ruszyla-3-edycja-mam-haka-na-raka-690.html
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Nie-pakuj-sie-do-trumny-zrob-cytologie,wid,11364641,wiadomosc.html
http://www.przychodnia.pl/rbt/index24.php3?s=3&d=6&t=24&p1=8
http://www.4lomza.pl/index.php?wiad=14057Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 11:50

Chyba jednak jesteś marzycielką..... U nas nawet bardzo trudno się dostać do lekarza "pierwszego kontaktu".... a co dopiero do specjalisty!..... 5* Pozdrawiam serdecznie, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.