Facebook Google+ Twitter

4 miliony Polaków nadal nie wymieniło dowodów osobistych

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-23 10:20

Polacy, którzy wyjechali za granicę, nie mogą wymieniać dowodów osobistych za pośrednictwem konsulatów. Oznacza to, że muszą przyjechać do kraju dwa razy: aby złożyć wniosek, a potem odebrać plastikowy dokument.

Polacy, którzy wyjechali za granicę, nie mogą wymieniać dowodów osobistych za pośrednictwem konsulatów. / Fot. Dziennik ZachodniTak było w przypadku Anny Szpili, która od dwóch lat pracuje w Irlandii. Nie zamierzała przyjeżdżać specjalnie po dowód. Przemawiały za tym względy ekonomiczne i liczne obowiązki zawodowe. Dlatego znalazła inne rozwiązanie. Postanowiła załatwić sprawy urzędowe, gdy odwiedzała rodzinę w Polsce.

- W kwietniu tego roku złożyłam podanie, gdy przyjechałam na Wielkanoc, a gotowy dowód odebrałam w sierpniu, w czasie wakacyjnego pobytu. Lecz jeśli ktoś nie planuje przyjazdu do Polski, lub nie może przyjechać, ma problem, bo przecież wszystkie formalności musi załatwić osobiście. Sytuację komplikuje wydłużony okres oczekiwania na nowy dowód. Kiedyś czekało się 3 tygodnie na wyrobienie dokumentu, teraz miesiącami. Nie ma szans, aby załatwić wszystko podczas jednej wizyty w kraju - mówi Anna.

- Nie rozumiem całego zamieszania - dodaje Dagmara Gładysz z Katowic, od roku przebywająca w Irlandii. - Irlandczycy w ogóle nie mają dowodów osobistych. Specjalne karty dostają tylko osoby, które ukończyły 18 lat, aby mogły kupować alkohol. Dodaje, że wielu polskich emigrantów jeszcze przed wyjazdem postarało się o nowy dowód, aby na obczyźnie móc załatwiać sprawy urzędowe, np.założyć konto bankowe, które wymaga dwóch dokumentów tożsamości.

Ale często Polacy opuszczający kraj nie myślą o plastikowym dowodzie osobistym. Dlatego we wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę przepisów i włączenie konsulatów w procedurę wymiany dowodów. Zaznaczył, że dla osób zamieszkałych w państwach znacznie oddalonych od Polski, podróż do kraju zbyt drogo kosztuje. Nie każdy też może dostać urlop lub zawiesić własną działalność gospodarczą.

Lecz Małgorzata Piotrak, dyrektorka departamentu spraw obywatelskich MSWiA, rozwiała nadzieję, że nasi rodacy za granicą załatwią formalności. Wyjaśniła, że tylko urzędy gmin, w przeciwieństwie do konsulatów, dysponują dokumentacją, na podstawie której bez żadnych wątpliwości można potwierdzić tożsamość osoby.

Po nowy dowód muszą wrócić Polacy zameldowani w kraju. Grzegorz Skorupa, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Katowicach, wyjaśnia jednak, że nie ma konieczności niezwłocznego odbioru dowodu osobistego. - Jest on ważny 10 lat. Przez ten czas będzie czekał na właściciela w urzędzie gminy. Osoba przebywająca za granicą może się po niego zgłosić podczas kolejnej wizyty w kraju - mówi.

Obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego nie dotyczy osób stale zamieszkujących poza granicami kraju. Dlatego ci Polacy mogą wymienić dokument po upływie ustawowych terminów.

Takie prawo


Wniosek o nowy dowód musimy złożyć do 31 grudnia 2007 roku. Natomiast starym dowodem książeczkowym możemy się posługiwać w przedłużonym przez Sejm terminie - do końca marca 2008 roku.

Obowiązujące prawo wymaga osobistego złożenia wniosku o dowód, jak i jego odbioru. Nie ma możliwości załatwienia formalności za pośrednictwem pełnomocnika.

Osobie, która nie wymieni dowodu w wyznaczonym terminie, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Jeśli nie wymienimy dowodu, nie będziemy mogli:

załatwić formalności w urzędach,

odebrać listu poleconego na poczcie,

wziąć kredytu w banku,

sprzedać lub kupić mieszkania.

ppłk. ANDRZEJ CIEŚLAK
z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach


Osoba, która wyjeżdża za granicę na czas dłuższy niż 2 miesiące, powinna zgłosić ten fakt w urzędzie miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku, gdy nie dopełni tego obowiązku, otrzyma wezwania do stawienia się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Jeśli będzie się uchylać i nie stawi się w WKU, grozi jej wszczęcie postępowania karnego. Przypominam, że powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej podlegają w Polsce mężczyźni do 50. roku życia.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dowód jest absolutnie niezbędny tylko w dwóch przypadkach - wyrobienia paszportu i zdawania prawa jazdy. Poza nimi doskonale zastepuje go paszport, w tym na poczcie przy odbieraniu poleconego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.