Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29438 miejsce

4 października - Światowy Dzień Onkologii

Na świecie nowotwór staje się chorobą przewlekłą, w Polsce cały czas zabija. Lekarze apelują i przypominają, że nowotwór można wyleczyć niemal w 100 procentach. Warunkiem jest wczesne zdiagnozowanie choroby.

W Polsce zaledwie co piąty chory na raka, rozpoczyna leczenie we wczesnym stadium choroby. Dlaczego? - Nie wiemy jak choroba nowotworowa się rozwija, jakie są jej pierwsze objawy i jak ją zdiagnozować – mówi Marek Rząca, chirurg onkolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Nie bagatelizuj pierwszych objawów


 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agarplate_redbloodcells_edit.jpgNowotwory to wielka grupa chorób. Najpopularniejsze z nich to nowotwór piersi, płuc, nowotwór jelita grubego, czy prostaty. Jak mówią lekarze, w przypadku nowotworu piersi, wyczucie przez pacjentkę guzka to stadium trochę późniejsze niż wczesne. Jak zatem wykryć nowotwór szybciej? Ten problem został już rozwiązany. W Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niestety, w najlepszych województwa w Polsce, zgłaszalność na badania mammograficzne nie przekracza 40 procent.

Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała. W przypadku nowotworu jelita grubego, niepokojącym sygnałem powinny być dla nas np. naprzemienne biegunki i zaparcia, czy krew w kale. Wczesnemu wykryciu chorób sprzyjają także regularne badania. Jak podkreśla onkolog kliniczny Beata Freyer z wrocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego: - Do onkologa nie potrzeba mieć skierowania, żeby się zgłosić z objawami. Nawet jeśli należy poczekać miesiąc, to na pewno nie należy czekać roku, dwóch, czy trzech lat.

Raka da się wyleczyć


Polacy nie wierzą, że nowotwór jest chorobą przewlekłą i uleczalną. Cały czas w naszym społeczeństwie pokutuje słynne powiedzenie „Rak nie lubi noża”, jednak, jak zwraca uwagę Beata Freyer: - Rak faktycznie nie lubi noża, jednak w przypadku pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, kiedy już nic nie można zrobić. Te choroby doskonale leczą się chirurgicznie – dodaje onkolog.

Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia: Znamy najważniejszy czynnik powstawania nowotworu płuca, raka piersi, żołądka, pęcherza moczowego – to palenie papierosów. – mówi Beata Freyer onkolog kliniczny z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Mimo tego, jak pokazują statystyki, cały czas wielu z nas tkwi w tytoniowym nałogu. Ważne są także zbilansowana dieta i aktywny tryb życia, które zmniejszają ryzyko zachorowania. - Korzystajmy z tego co daje nam państwo, czyli z programów profilaktycznych, na które są pieniądze i nie ma ograniczeń. Róbmy to, co zależny od nas – apeluje Marek Rząca, chirurg onkolog.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Krauze, nowotwór i życie link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.