Facebook Google+ Twitter

4. Półmaraton Warszawski: Biegali i oddawali szpik

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-29 17:23

Około 5 tysięcy osób wzięło udział w 4. Półmaratonie Warszawskim. Jedną z tegorocznych akcji dodatkowych był „Bieg po szpik". Dyrektor Fundacji Maratonu Warszawskiego, Marek Tronina, wyjaśnił, że miała ona zachęcić do oddawania szpiku. Jak dodał, półmaraton to nie tylko zawody sportowe, ale także przedsięwzięcia charytatywne.

Bieganie okazuje się nową pasją warszawiaków. Wielu z nich jak pan Jakub w maratonie wystartował po raz kolejny. Jak mówił, bieganie to pasja, ale też sposób na poznanie ciekawych ludzi i okazja do spędzenia czasu z rodziną na świeżym powietrzu.

4. Półmaraton Warszawski wygrał Kenijczyk Michael Karonei. Na dystansie ponad 21 kilometrów wyprzedził Michała Kaczmarka z Grunwaldu Poznań oraz Alemayehu Shumye z Etiopii. Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Sobańska, a w klasyfikacji open zajęła 23. miejsce.

Kibice i zawodnicy, po biegu, mogli na warszawskiej starówce dowiedzieć się wszystkiego na temat oddawania szpiku. Agnieszka Kaseja, z Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej, tłumaczyła, że oddanie szpiku nie jest groźne dla zdrowia i nie boli. Jak wyjaśniła, podczas zabiegu, podobnego do pobierania krwi, pobiera się to, co w szpiku najcenniejsze, czyli macierzyste komórki krwiotwórcze. Trwa to 3 godziny. - Warto ten czas poświęcić, by uratować komuś życie - podkreślała Agnieszka Kaseja.

Wolontariusze Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej zwracali uwagę na problem małej liczby dawców szpiku w naszym kraju. Chęć oddania szpiku zadeklarowało 40 tysięcy Polaków. Tymczasem na przykład w niemieckich rejestrach figurują prawie 3 miliony osób.

JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.