Facebook Google+ Twitter

500 milionów dywidendy z GPW

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-30 14:04

Ponad 500 milionów złotych trafi do budżetu państwa, jeśli wejdzie w życie nowelizacja ustawy o obrocie finansowym.

Co prawda Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych zdecydowało o wypłacie pierwszej w historii polskiej giełdy dywidendy, ale ustawa, która zezwala na ten krok trafiła na razie do Trybunału Konstytucyjnego.

Władze spółki Giełda Papierów Wartościowych SA zdecydowały o wypłacie dywidendy za 2008 rok w wysokości 81 milionów złotych. Ponadto zdecydowano o podziale między akcjonariuszy ponad 425 milionów złotych kapitału rezerwowego. Większościowym udziałowcem GPW SA jest Skarb Państwa, który jest właścicielem 98,82 akcji spółki, dlatego większość z ponad 506
milionów trafi do skarbu państwa.

Walne Zgromadzenie zdecydowało także, że część zysku za 2008 rok zostanie zaksięgowana jako rezerwa kapitałowa (195 tysięcy złotych) a 200 tysięcy złotych trafi na konto Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dotychczas prawo nakładało na władze spółki obowiązek przekazywania wszystkich zysków na konto rezerwy. Jednak w tym roku koalicja PO-PSL zmieniła ustawę o obrocie finansowym. Na przeszkodzie planom rządu stanął jednak prezydent, który skierował ustawę do Trybunału. Dlatego do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sędziów wypłata zysków zostaje w zawieszeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.