Facebook Google+ Twitter

500 zł za zapalenia papierosa? Palacze mają coraz gorzej

Nowelizacja ustawy antynikotynowej weszła w życie 15 listopada. Przewiduje zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych, szkołach, ośrodkach służby zdrowia, na przystankach komunikacji miejskiej, w transporcie publicznym, obiektach sportowych oraz wielu innych miejscach.

 / Fot. Tomasz Sienicki/Domena publicznaZnowelizowana ustawa stawia nas w szeregu państw które konsekwentnie wprowadzają zakaz palenia i restrykcyjnie traktują palaczy. Zaciągać się dymem można tylko w lokalach wyposażonych w osobne pomieszczenie z własną wentylacją, oddzielone od części dla niepalących i odpowiednio oznaczone. Za złamanie zakazu palacz płaci 500 zł, zaś właściciel lub zarządca lokalu 2000 zł.

Wg danych z 2009 roku nałogowo pali 9 mln osób – 34 proc. mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. kobiet (3,5 mln). 44 proc. Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34 proc. dorosłych Polaków.

Przed Polską całkowity zakaz dla papierosów w pubach i klubach wprowadziła Irlandia w 2004 roku. Także w Norwegii nie puścimy dymka w pubie przy kawie czy piwie. Jednak pod względem rygoru przepisów zdecydowanie króluje Finlandia. Tam, podobnie jak w Polsce zakazano nawet reklam papierosów, a za dwa lata wyroby tytoniowe na sprzedaż nie będą mogły leżeć w widocznym miejscu.

Czy jednak tak surowe prawo jest konieczne, by zniechęcić ludzi do palenia? Jak mówi Wiadomościom24, dr Bohdan Woronowicz, specjalista od uzależnień, zakaz palenia w miejscach publicznych chroni głównie biernych palaczy. Wg niego trochę zmniejszy się liczba palących, ale raczej chodzi tu o tych, którzy zmuszeni są do wdychania dymu tytoniowego. Jego zdaniem, przede wszystkim trzeba uświadomić palaczowi że jest uzależniony, zakaz rzucaniu nałogu raczej nie pomoże.

Potwierdzają to sami pracownicy lokali. Barman z klubu Meduza w tzw. pawilonach przy Nowym Świecie mówi, że tylko przez pierwszy tydzień klienci byli zaskoczeni, później przywykli i sytuacja wróciła do normy - komplet gości jak w każdy piątek wieczorem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.