Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17999 miejsce

50 lat koła łowieckiego "Łany Kujawskie" w Radziejowie

Przeglądam zdjęcia z działalności koła łowieckiego "Łany Kujawskie " i przy kawie słucham tego co mówi jego łowczy Marcin Smykowski. A okazja jest szczególna, bo koło obchodzi 50-lecie wpisania do Krajowego Rejestru Kół Łowieckich.

Członkowie Koła Łowieckiego "Łany Kujawskie" z Radziejowa / Fot. archiwalneStanowią zwarty kolektyw przyjaciół dla których myślistwo i wszystko co z nim związane jest pasją. Każdy członek tego koła za swoja działalność zasługuje na wyróżnienie. Wśród najbardziej aktywnych myśliwych należy wymienić trzech Andrzejów: Mielcarka, Pączkowskiego i Czynszaka. Na podkreślenie zasługuje za wywiązywanie się ze swoich zadań stażysta Mikołaj Lampowski. Nie sposób pominąć zarządu koła, koordynującego jego działania. Ten rok jest dla nich szczególny, gdyż obchodzą rocznicę 50-lecia wpisania do Krajowego Rejestru Kół Łowieckich. Aktualnie koło liczy 32 myśliwych. O przynależność stara się dwóch stażystów. Obecny zarząd koła tworzą: łowczy p.o. prezesa - M. Smykowski, skarbnik - R. Kuraszewski, sekretarz- A. Florkowski.

Znaczne zróżnicowanie środowiskowe i krajobrazowe powiatu radziejowskiego wpłynęło na bogactwo świata zwierzęcego tego obszaru. Spośród ssaków najliczniej występują sarny, zające, dziki i piżmaki. Nieco rzadziej można spotkać jelenia, borsuka, lisa, jenota, jeża, wydrę, kunę, tchórza czy gronostaja. Dość licznie na tych terenach występują także kuropatwy i przepiórki. Stosunkowo niewiele jest bażantów. Z ptactwa łownego można jeszcze spotkać : łyski, dzikie kaczki, dzikie gęsi. W obwodzie 259 który to dzierżawi Koło nr 68 „Łany Kujawskie’ łowisko stanowi obszar o charakterze polnym, zwierzyna gruba (dziki, jelenie) występuje nielicznie i przejściowo. Gatunki typowe dla tego obwodu to lisy, zające, sarny, a z ptactwa- bażanty, dzikie kaczki i dzikie gęsi.

Jerzy Zarzycki w ośrodku hodowli bażanta w Pścinnie / Fot. Karol SzmagalskiOd kilku lat koło prowadzi hodowlę bażanta królewskiego w celu zasilenia łowiska. Pisklęta dowożone są z Ośrodka Hodowli Zwierzyny PZŁ w Rożniatach. Przy wsparciu Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Gminy w Radziejowie udało się zakupić 3600 piskląt bażanta z Rożniat. Z własnych funduszy zapewniają karmę, nadzór i opiekę weterynaryjną. Opiekunem hodowli, która mieści się w Pścinnie jest jeden z członków tego koła- kol. Jerzy Zarzycki.

Ponieważ jak już wspomniałem stan pogłowia nie jest najwyższy, aby chronić ginące populacje zwierzyny drobnej, prowadzą wzmożony odstrzał drapieżników. W celu ratowania zwierzyny płowej wprowadzili znaczne ograniczenia w odstrzałach. Poza tym myśliwi wykładają sól i karmę. W przyszłości zamierzają zasilać środowisko dzikimi królikami. Planują współpracować z Polskim Związkiem Łowieckim na rzecz rozwoju populacji zajęcy i kuropatw. Koło uczestniczy w programie „Ożywić pola”. Program ten ma na celu zapobieganie poważnym zmianom w środowisku bytowania zwierzyny drobnej. Dzięki wsparciu szkółki leśnej w Kukawie byli w stanie zadrzewić tereny śródpolne. W pracach tych wspierała ich młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Darz bór.Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Darz Bór, kujawskim myśliwym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.