Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16227 miejsce

50 lat szkolnictwa rolniczego w Przemystce

Tak się złożyło, że razem z moim sąsiadem i przyjacielem Benedyktem Kowalskim, wspominaliśmy szkołę rolniczą w Przemystce, z racji tego, że 26 września 2009 roku zaplanowano obchody jej 50-lecia. I tak powstał ten artykuł.

Przemystka w 2004 roku / Fot. Karol SzmagalskiPowiat radziejowski jest powiatem typowo rolniczym, stąd też rozwój na tym terenie szkolnictwa rolniczego. Jego początki są związane z pobliskimi Biskupicami, gdzie w dworku neoklasycystycznym z początku XX wieku, którego właścicielem w latach dwudziestych XX wieku był Wilhelm Zawadyl, a przed przed II wojną światową p. Rudnicki, jesienią 1959 r. powstała dwuzimowa szkoła rolnicza.

Szkoła tą kierował Antoni Ginowicz, natomiast jego żona prowadziła internat na 40 osób. Zajęcia edukacyjne trwały od 1 października do 1 kwietnia - pozostałe miesiące roku szkolnego były przeznaczone na praktykę we własnych gospodarstwach. W tamtym czasie zawsze były tylko dwie klasy, dlatego większość nauczycieli pracowała w niepełnym wymiarze godzin. Bazą dla rolniczego szkolenia był ogród, trzy ciągniki (możliwość zdobycia prawa jazdy) i jeden przekrój ciągnika, jako pomoc dydaktyczna. Praktyki odbywały się w PGR-ze w Przemystce i Braniewie. Absolwenci mogli kontynuować naukę w technikach w Brześciu, Bielicach i Wymyślinie.

Tak było w 2004 roku, a jak będzie w 2009 / Fot. Karol SzmagalskiW 1966 r. powstała w Biskupicach zasadnicza szkoła rolnicza; zajęcia odbywały się od września do czerwca; organizowane były kursy rolnicze, a młodzież mogła korzystać ze stypendiów. W styczniu 1970 r. dyrektorem został inż. Benon Rosiński, z którym to zagraliśmy w przeszłości niejednego roberka. W listopadzie 1970 r. zapadła decyzja miejscowych władz o budowie nowej szkoły rolniczej. Sądzić należy, że był to pomysł Antoniego Ginowicza. Nowe technikum ostatecznie powstało w Przemystce, gdzie ówczesny dyrektor PGR-u p. Paliwoda wydzielił ziemię na przyszkolne gospodarstwo. Budowę rozpoczęto w 1971 r., a latem 1974 r. zebrane grono pedagogiczne przygotowało się do zadań dydaktycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.