Facebook Google+ Twitter

50. Międzynarodowy Dzień Teatru już niebawem

Wkrótce, 27 marca, będziemy obchodzić 50. Międzynarodowy Dzień Teatru, tym razem pod hasłem: "Teatr potrzebą dla wielu". Teatry w wielu rodzimych miastach postanowiły włączyć się w uroczystości. Krystyna Janda, z tej okazji, napisała w imieniu Polski orędzie.

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem / Fot. ToSter, GNUMiędzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został przez IX Światowy Kongres ITI (Międzynarodowy Instytut Teatralny) w Wiedniu w 1961 roku. Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. W tym czasie ponad 100 ośrodków ITI na całym świecie ma za zadanie promować działanie artystyczne oraz wymieniać się doświadczeniami. Wybrano dzień 27 marca dla upamiętnienia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

Międzynarodowy Instytut Teatralny powstał z inicjatywy UNESCO. Instytucja co roku publikuje orędzia pióra najwybitniejszych twórców teatralnych. Pierwsze w historii orędzie napisał dramaturg Jean Cocteau, rok temu wygłosiła je brytyjska aktorka teatralna i filmowa, Judi Dech. Orędzie polskie na bieżący rok napisała Krystyna Janda - czytamy na e-teatr.pl

Krystyna Janda / Fot. Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio, GNUTeatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie.(...)Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi - pisze Janda.

Zobacz, jak Warszawa obchodziła Międzynarodowy Dzień Teatru w 2010r.

Niebawem podamy szczegółowe informacje o wydarzeniach zorganizowanych przez wybrane polskie teatry!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.