Facebook Google+ Twitter

50 najważniejszych utworów Johna Lennona

John Lennon został uznany przez New Musical Express za największą ikonę muzyczną ostatnich 60 lat. Jest to dobry moment, aby przypomnieć dorobek legendarnego artysty.

 / Fot. Roy Kerwood/CC 2.5"To jest nowy John Lennon" - ile razy słyszeliśmy te bezsensowne porównania. Ile razy dobrze rokujące zespoły muzyczne nazywano nowymi Beatlesami? Skąd się to wszystko bierze?

Ano stąd, że Beatelsi są dla muzyki poprockowej tym, kim był Mozart dla klasycznej. Ich dorobek artystyczny jest nieosiągalny dla żadnego artysty i tak już będzie po wsze czasy. Chcielibyśmy uczestniczyć w czymś równie wielkim; stąd te odważne porównania. Są to jednak pobożne marzenia, ponieważ takiego drugiego zespołu już nigdy nie będzie i jak pisała Wisława Szymborska: "nic nie zdarza się dwa razy".

Choć zespół zakończył swoją działalność ponad 40 lat temu, to ich muzyka nie straciła na popularności. Media donoszą o kolejnych rekordach pobitych przez Fab Four w komercyjnej dziedzinie sprzedaży płyt itp. Kolejne pokolenia wychowują się na ich twórczości; były perkusista Nirvany, Dave Grohl, powiedział niedawno, że The Beatles byli i będą najważniejszym zespołem dla każdej generacji muzycznej. Ich wpływ na muzykę jest nie do opisania.

Jest niezwykle symboliczne, że największy talent muzyczny tej dekady, Alex Turner, opowiada w 2012 roku o swoim podziwie dla kompozytorskiego talentu założyciela The Beatles, Johna Lennona. Mówi, że tylko Lennon miał dar pisania takich mocno psychodelicznych graniczących z absurdem utworów: "Słyszałem ten utwór [Come Togheter] z 1000 razy i nie mogę doszukać się ani jednego słowa, które byłoby logicznie powiązane z następnym" - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.