Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 prac z kolekcji Ericha Marxa w Czterech Kopułach we Wrocławiu

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Plakat reklamujący wystawę
Plakat reklamujący wystawę Małgorzata Michaluk
W Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, do stycznia 2017 roku, można oglądać wystawę prac z kolekcji Ericha Marxa. Pokazanych zostało 50 obiektów miedzy innymi A. Warhola, R. Rauschenbergera i Cy Twombly.

Erich Marx – kolekcjoner dzieł sztuki

Erich Marx urodził się w 1921 roku, jest niemieckim przedsiębiorcą, prawnikiem z wykształcenia. Swoją kolekcjonerską przygodę rozpoczął w latach 60. XX wieku gromadząc prace współczesnych artystów z najbliższego otoczenia. Kilkanaście lat później, po nawiązaniu współpracy z Heinerem Bastianem - znawcą sztuki, manszardem, zdecydował się poszerzyć zbiór o dzieła twórców żyjących poza granicami Niemiec. Mężczyźni wspólnie stworzyli kolekcję w formacie muzealnym na światowym poziomie.

W jednym z wywiadów Erich Marx powiedział: „Faktycznie postawiłem warunek, że chcę zbierać artystów, którzy są w moim wieku, którzy doświadczyli II wojny światowej i okresu powojennego. Aby to wszystko rozkręcić, wziąłem w Oppenheim Bank kredyt na 25 milionów marek.(…) Podział zadań między Heinerem Bastianem a mną był zupełnie jasny: on szukał dzieł, ja płaciłem i stawałem się ich właścicielem. (…) Już wtedy pojawił się pomysł, żeby umieścić moją kolekcję w Hamburger Bahnhof."*

Wrocławska wystawa

”Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” jest wystawą wyjątkową. Po raz pierwszy możemy zobaczyć dzieła, na co dzień prezentowane w berlińskim Hamburger Bahnhof (oddział Nationalgalerie). W salach wystawowych Pawilonu Czterech Kopuł - pięknej, modernistycznej budowli, prezentują się wyjątkowo korzystnie. W obiekcie są optymalne warunki do ich podziwiania (ogromna przestrzeń, dobre oświetlenie).

Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję zobaczenia prac między innymi Josepha Beuysa, Anselma Kiefera, Roberta Rauschenberga, Cy Twombly'ego czy Andy'ego Warhola. W trakcie ekspozycji można również przyjrzeć się dziełom polskich artystów - Zbigniewa Rogalskiego oraz Wilhelma Sasnala.

Wrażenia i refleksje

Idąc na wystawę byłam bardzo ciekawa wszystkich udostępnionych prac. Konfrontacja z legendami to zawsze jednak swego rodzaju niewiadoma…

Nie będę ukrywała, że najbardziej obawiałam się „osobistego zderzenia” z dziełami Andy'ego Warhola. Na wystawie zaprezentowano pięć jego prac: „Multicolored Marlin”, „Diamond Dust Shoes”, „Camouflage” oraz portrety Josepha Beuysa i kolekcjonera Ericha Marxa. Reprodukcje wymienionych dzieł miałam okazję oglądać wielokrotnie, jednak przyglądanie się oryginałom to zupełnie inny rodzaj obcowania ze sztuką. Andy Warhol- "ojciec" pop- artu - wyszedł z tej konfrontacji zwycięsko. Jego prace nieodmiennie zachwycają. W tym przypadku to swego rodzaju paradoks. Dlaczego? Bo to właśnie Warhol jest autorem powiedzenia: „W przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut.” A sława artysty trwa już i trwa...

Zbliżonych stanów emocjonalnych doświadczyłam patrząc na dzieła pozostałych twórców. Obcowanie z oryginałami wywołuje we mnie zawsze pewną ekscytację...

Na szczególną uwagę zasługuje także zaprezentowana w pawilonie Czterech Kopuł instalacja Anselma Kiefera pt. ”Maki i pamięć”, która powstała w oparciu o wiersz Paula Celana na temat Auschwitz. W mojej ocenie, udostępnienie tej pracy to odważny krok. Instalacja nawiązuje przecież do trudnej polsko - niemieckiej przeszłości. Dzieło na pewno zmusza do głębszych przemyśleń…

Warto wybrać się na wrocławską wystawę, żeby przyjrzeć się wszystkim pracom, które uchodzą za ikony współczesnej sztuki. Skonfrontować swoje wyobrażenia na ich temat. Ekspozycja jest bardzo różnorodna a przez to wyjątkowo ciekawa. Wystawa gwarantuje obcowanie ze sztuką na najwyższym artystycznym poziomie…

Polecam!

Wystawa jest pokazywana w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Pawilon Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1, 51-618 Wrocław
Bilety w cenie: 20 zł. normalny i 15 zł. ulgowy.

*Cytaty pochodzą z wywiadu przeprowadzonego z dr. Erichem Marxem przez kuratorów wystawy Eugena Bluma i Matildę Felix opublikowanego przez Gazetę Wyborczą, w dniu 19 sierpnia 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ogólnopolski Zjazd Krystyn w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto