Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19023 miejsce

50. rocznica debiutu Krystiana Szafarczyka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-04 16:06

2 grudnia 2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu w ramach "Opolskich jubileuszów" zorganizowała spotkanie - Krystiana Szafarczyka z okazji 50 rocznicy debiutu literackiego. Spotkanie prowadził Harry Duda.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiDziś tak o tym spotkaniu pisze Zygmunt Dmochowski. Krystian Szafarczyk - wydawca, reportażysta i poeta (prywatnie teść mojego syna Rafała) obchodził w Bibliotece miejskiej w Opolu swój 50 letni jubileusz pisarstwa. Uroczystość odbyła się w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej. Byliśmy na tej uroczystości rodzinnie i przyjacielsko. Zaproponowałem Zygmuntowi, aby wypowiedział przy tej okazji swoje uwagi o życiu i twórczości Krystiana. A oto ta wypowiedź:

Zygmunt Dmochowski o Krystianie Szafarczyku.

KRYSTIAN SZAFARCZYK - UWAGI O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCIKrystian Szafarczyk / Fot. Karol Szmagalski

Poeta, reportażysta, edytor, członek Związku Literatów Polskich. Krystian Szafarczyk pojawił się w życiu literackim Opola w latach 60 - tych u.w. jako cudowne dziecko poezji, które zelektryzowało środowisko. Zadziwił otoczenie, jak niegdyś Jesienin - wyrostek chłopski, talentem trafnego odczytywania codzienności w szokująco udanym poetyckim obrazowaniu ujemnych zjawisk życia. Jawił się niczym landszaft z wędrującym dnem poety z Kujaw - Janusza Żernickiego.

W latach 90 - tych, kiedy się z nim zderzyłem, odebrałem go, jako poetę krańcowości i świadomej prowokacji. W miarę upływu czasu zaczęły pogłębiać się w nim nastroje turpistyczne i dekadenckie - obsesja śmierci, niewiara w sens życia, homofobia.

Poezję okrasza Szafarczyk odniesieniem do mitologii oraz do metafory wielkich legend literackich, jednocześnie jest twórcą o dużym wyczuciu poetyczności, odczuciu rytmu i melodyjności frazy oraz celnego doboru metafory. Stał się poetą okolicznościowym - incydentalnym, jak go określił poeta i przyjaciel, Harry Duda - tworzącym interwałowo w aurze negacji otaczającej go nieczułej współczesności, przypominającej dantejskie inferno.

Poeta Krystian Szafarczyk - to zjawisko samo w sobie incydentalne w wykwicie własnej biografii: babka Gertruda przed nazwiskiem używała przedrostka Von (wywodziła się z Hohenzollernów), dziadek Stanisław Sikora był pretorianem Piłsudskiego (wysoki urzędnik plebiscytowy), ojciec Feliks to pionier andragogiki opolskiej.

Krystian Szafarczyk to także teść mojego syna Rafała - ojciec Katarzyny i dziadek naszej wspólnej wnuczki kujawo-ślązaczki, Agnieszki, która zarzeka się, iż kiedyś zostanie biografem swoich dziadków - Krystiana i Zygmunta.

Ale Krystian Szafarczyk - to przede wszystkim wspaniały, uczuciowy człowiek i kolega, piszący piękne, urokliwe i wzruszające wiersze.

Te kilka zdań, które przed chwilą skreśliłem o Krystianie-Ślązaku - to upominek na Jego jutrzejsze imieniny. Ukażą się one na moich Kujawach, dzięki Tobię, Karolu - mojemu dawnemu maturzyście.

I jeszcze taka refleksja,

Historię rodu Szafarczyków opowiedział szeroko pisarz Maciej Siembieda w swojej książce reportażowej. Był niegdyś naczelnym Gazety Opolskiej. To u niego w Opolu zdobywał Szafarczyk szlify dziennikarskie. Potem naczelnym gazety gdańskiej. Należy nadal do naszego Oddziału ZLP, bo się nie przeniósł. Wiersze Krystiana Szafarczyka przesycone są dużym nadrealizmem, np. Powiedział w którymś wierszu ze smutkiem, że koło ratusza zobaczył zaprzyjaźnionego psa, który go nie poznał. A jeszcze wcześniej naczelnym Trybuny Robotniczej w Katowicach. Dziennikarz globtroter! Połowa rodziny męskiej Szafarczyków to z dziada pradziada sztygarzy. Jeden z nich przed powstaniem listopadowym wiercił źródło w Ciechocinku. Tak to potomek śląskich Szafarczyków związał się koligacyjnie z przedstawicielem starego rodu kujawskiego – Zygmuntem Dmochowskim, tak to HISTORIA RZEŹBI różne konfiguracje między ludźmi.

Opole, 3 grudnia 2010 - wieczorem.

Zygmunt Dmochowski


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.