Facebook Google+ Twitter

50. urodziny Obamy. Wszystkiego najlepszego Panie Prezydencie!

Barack Obama, 44. prezydent Stanów Zjednoczonych sprawuje swój urząd od stycznia 2009 r. Urodził się 50 lat temu w Honolulu na Hawajach. Jest pierwszym czarnoskórym prezydentem w historii Ameryki. Dziś obchodzi 50. urodziny.

Sonda

Prezydent Obama obchodzi 50. urodziny.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama / Fot. www.whitehouse.govphotos-and-videophotogallerymay-1-2011].jpgBarack Obama studiował na Occidental College w Los Angeles i Columbia College w Nowym Jorku. W 1991 roku ukończył studia w Harvard Law School, uzyskując tytuł magistra. Karierę polityczną rozpoczął w 1996. obejmując funkcję senatora stanu Iliinois. Oficjalnie zrezygnował z mandatu w listopadzie 2004 roku, kiedy wybrano go do Senatu USA. Od 2007 roku kierował podkomisją do spraw europejskich w komisji spraw zagranicznych i był członkiem Afroamerykańskiego Lobby w Kongresie. W 1992 roku Barack Obama ożenił się z Michelle Robinson, z wykształcenia prawnikiem, absolwentką Princetown i Harvardu. Państwo Obama mają dwie córki.

Jako senator, Obama odegrał znaczącą rolę w staraniach Senatu o zwiększenie ochrony granic i reformę praw imigracyjnych. Przeprowadził dwie inicjatywy ustawodawcze, którym nadano jego nazwisko: pierwsza miała na celu zabezpieczenie i likwidację broni masowej zagłady w krajach byłego Związku Radzieckiego, na broń konwencjonalną, druga zapewniała istnienie strony internetowej, na której są wymienione wszystkie organizacje otrzymujące fundusze federalne od 2007 roku, wraz ze szczegółami dotacji.

Priorytetami polityki zagranicznej Obamy jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, dialog z Iranem w sprawie broni nuklearnej, wycofanie wojsk z Iraku i z Afganistanu,walka ze światowym terroryzmem. Gdy na początku maja 2011 roku w Pakistanie zginął Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, Barack Obama oznajmił światu: "Sprawiedliwości stało się zadość". W polityce wobec państw wschodniej Europy za najważniejsze uważa utrzymanie dobrych stosunków z Rosją. Wyrazem tego jest podpisanie w 2009 r. porozumienia o redukcji broni jądrowej. Jeśli chodzi o politykę wewnętrzną to największe wyzwanie stanowi zadanie wydostania kraju z recesji. 3 sierpnia br. Obama zatwierdził ustawę przyjętą przez Kongres, która przewiduje podniesienie pułapu długu i redukcję deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych. Pozwoli to uniknąć niewypłacalności, a co za tym idzie bankructwa.

W 2009 r. Barack Obama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją za wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej.

W maju 2011 roku prezydent Barack Obama przyjechał z pierwszą wizytą do Polski. Był gościem szczytu prezydentów Państw Europy Środkowej oraz spotkał się z Bronisławem Komorowskim i Donaldem Tuskiem.

A co sądzą o prezydenturze Baracka Obamy nasi Czytelnicy? Czekamy na opinie.

Źródło: polskieradio.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ani data, ani miejsce urodzenia Baraka Obamy nie są tak do końca pewną informacją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelniczka
  • czytelniczka
  • 04.08.2011 09:59

Prezydent Obama jest w 1% Szwajcarem.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.