5:0 w Krakowie. Wisła zdemolowała Beitar!

W rewanżu II rundy eliminacji Ligi Mistrzów "Biała Gwiazda" bez problemu uporała się z Beitarem Jerozolima. Autorami bramek zostali Mauro Cantoro, Cleber, Paweł Brożek, Junior Diaz oraz Andrzej Niedzielan. Teraz przed Wisłą mecz z Barceloną!

Bramkarz Beitaru Jerozolima Tvrtko Kale patrzy na wpadającą do siatki piłkę po strzale Cantoro. / Fot. PAP/Grzegorz MomotW pierwszym spotkaniu rozegranym na Teddy Stadium w Jerozolimie Wisła przegrała 1:2, choć do przerwy prowadziła po trafieniu Pawła Brożka. Niestety chwile dekoncentracji sprawiły, że straciła dwa gole i przed rewanżem to "Biała Gwiazda" znajdowała się w gorszej sytuacji niż podopieczni Itzhaka Shuma. Na dodatek w tamtym starciu Wisła straciła dwóch zawodników. Arkadiusz Głowacki doznał kontuzji (ma zerwane więzadła poboczne w kolanie) i nie zdążył wyleczyć się na dzisiejszy mecz, a Marek Zieńczuk otrzymał dwie żółte kartki, za co wyleciał z boiska.

Dziś w miejsce środkowego obrońcy zagrał nominalny lewy defensor, Kostarykańczyk Junior Diaz, a Zieńczuka zastąpił na lewym skrzydle Rafał Boguski.

W początkowych minutach meczu można było zauważyć trochę chaosu w szeregach obu drużyn. W 5. minucie Radosław Sobolewski za mocno podał do wybiegającego na sam na sam z bramkarzem Pawła Brożka, lecz napastnik Wisły gdyby nawet doszedł do piłki, to zostałby odgwizdany spalony.

Cztery minuty po tej sytuacji Tomas Jirsak został sfaulowany około 25 metrów od bramki. Do piłki podszedł Mauro Cantoro, który nie miał problemów z pokonaniem Tvrtko Kalego.

Przed upływem kwadransa gry, Izraelczycy próbowali zaatakować bramkę Mariusza Pawełka, lecz robili to nieskutecznie. Po jednym dośrodkowaniu Cristiana Alvareza, Sebastian Abreu niezbyt dobrze uderzył piłkę głową, co nie stanowiło zagrożenia dla obrony Wisły.

Biegnącego z piłką Piotra Brożka (P) z Wisły Kraków atakuje Aviram Baruchyan (L) z Beitaru Jerozolima. / Fot. PAP/Grzegorz MomotPo chwili "Biała Gwiazda" kilkukrotnie odpowiedziała na tę akcję. Uderzenie Łobodzińskiego zostało wybite na rzut rożny, a strzał Juniora Diaza został złapany przez Kalego. W 18. minucie Jirsak spróbował szczęścia, lecz piłka nieznacznie minęła słupek bramki Chorwata.

W 25. minucie Idan Tal, który wcześniej otrzymał żółtą kartkę, sfaulował w polu karnym Marcina Baszczyńskiego. Sędzia podyktował "jedenastkę". Jak pokazały powtórki, arbiter nie podjął słusznej decyzji. Cleber nie miał problemów z zamienieniem jej na gola.

Chwilę przed zakończeniem 30. minuty Pawełek został zmuszony do interwencji, lecz dobrze poradził sobie z obroną strzału jednego z zawodników izraelskiej ekipy.

Na dziewięć minut przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę Boguski podał prostopadle do Pawła Brożka, który znalazł się w sytuacji jeden na jeden z Tvrtko Kalem i celnie posłał piłkę w lewy róg bramki Chorwata. Do końca pierwszej połowy Beitar nie zdołał skutecznie odpowiedzieć zdobywając chociaż jednego gola.
Biegnącego z piłką Piotra Brożka (P) z Wisły Kraków atakuje Aviram Baruchyan (L) z Beitaru Jerozolima. / Fot. PAP/Grzegorz Momot
W przerwie jedynie Itzhak Shum zdecydował się przeprowadzić zmiany personalne. Dario Fernandez zmienił Moshe Ohayona, a Barak Yitzhaki wszedł za Michaela Zandberga.

"Biała Gwiazda" mocno rozpoczęła drugą cześć gry. Niestety Paweł Brożek nie sięgnął piłki po dośrodkowaniu jego brata Piotra. Mogła paść kolejna bramka.

57. minuta przyniosła kolejne trafienie. W polu karnym piłkę otrzymał Łobodziński, którzy przewrotką dośrodkował do pilnowanego przez zawodnika Beitaru Juniora Diaza, lecz mimo to Kostarykanin umieścił ją w siatce, zadając kolejny cios.

W starciu o piłkę gracz Wisły Kraków Paweł Brożek (front) i Tomer Ben Yosef (tył) z Beitaru Jerozolima. / Fot. PAP/Grzegorz MomotCztery minuty później trener Shum dokonał ostatniej zmiany w składzie. W miejsce Idana Tala wszedł Toto Tamuz. W 66. minucie inny nowy zawodnik na boisku, Barak Itzhaki, pomylił się fatalnie, nie trafiając z sześciu metrów do bramki Mariusza Pawełka.

Tvrtko Kale mógł po raz kolejny wyjmować piłkę. Wybił ją fatalnie, a ta trafiła pod nogi Piotra Brożka. Gdyby nie interwencja w ostatniej chwili, Chorwat zostałby pokonany efektownym lobem z około 45 metrów.

W 78. minucie z boiska zszedł Boguski, który pokazał się z dobrej strony w dzisiejszym spotkaniu, lecz nie udało mu się pokonać Kalego, choć kilkakrotnie próbował to uczynić. Zastąpił go Tomasz Dawidowski.

Wiślacy pokazali, że byli niesamowicie zdeterminowani by awansować do kolejnej rundy i stanąć w szranki z Barceloną. Po zdobytych golach nie cofnęli się na swoją cześć boiska, co miałoby jeszcze bardziej ulepszyć niemal bezbłędnie spisującą się obronę. Beitar nie radził sobie dobrze z konstruowaniem ofensywnych akcji, ponieważ Wisła mądrze operowała piłką, a co za tym idzie, miała mało strat. Izraelczycy zaskoczyli brakiem ofensywnej siły. Brakowało podań do napastników, którzy zamieniliby je na gole.

Pierwszy mecz Wisły w III rundzie eliminacji do Champions' League zostanie rozegrany 12, bądź 13 sierpnia na Camp Nou, rewanż dwa tygodnie później.

Wisła Kraków - Beitar Jerozolima 5:0 (3:0)
9' Cantoro, 26' Cleber (karny), 36' Paweł Brożek, 57' Diaz, 88' Niedzielan
Żółte kartki: Paweł Brożek, Cantoro, Piotr Brożek - Tal, Ben-Yosef, Yitzhaki, Abreu
Sędzia: Duarte Nuno Pereira Gomes (Portugalia)

Składy:
Wisła: Pawełek - Baszczyński, Diaz, Cleber, Piotr Brożek - Łobodziński (71' Małecki), Sobolewski, Jirsak (67' Niedzielan), Cantoro, Boguski (78' Dawidowski) - Paweł Brożek
Trener: Maciej Skorża
Beitar: Kale - Alvarez, Ben-Yosef, Benado, Ziv - Baruchyan, Boateng, Tal (61' Tamuz), Ohayon (46' Fernandez), Zandberg (46' Yitzhaki) - Abreu
Trener: Itzhak Shum