Facebook Google+ Twitter

50-lecie pracy artystycznej Mariana Kociniaka w Teatrze Na Woli  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-22 11:21

Teatr Na Woli zaprasza na Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej wybitnego aktora, Mariana Kociniaka, który odbędzie się 16 stycznia 2010.
 Pan Marian Kociniak świętować go będzie spektaklem "Bomba" w reżyserii Macieja Kowalewskiego. 
Po spektaklu odbędzie się uroczysta gala honorująca wielkiego aktora.

 / Fot. Teatr na WoliNajważniejsze role w dorobku Pana Mariana Kociniaka to rola Stanleya w "Śmierci komiwojażera" u Janusza Warmińskiego, rola Beni Krzyka w "Zmierzchu" u Bohdana Korzeniowskiego, Siemiona Podsiekalnikowa w "Samobójcy" Andrzeja Rozhina, rola Piotra Wierchowieńskiego w "Biesach" u Janusza Warmińskiego, rola Lucky'ego w "Czekając na Godota" u Macieja Prusa, rola Normana w "Garderobianym" u Krzysztofa Zaleskiego. Publiczność i krytycy pamiętają jego role w sztukach Sławomira Mrożka. Do ważniejszy zalicza się też rola Maxa w "Powrocie do domu" Harolda Pintera u Barbary Sass.


Marian Kociniak debiutował w filmie w 1960 roku epizodem w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, ale później grał już prawie wyłącznie role pierwszoplanowe u najważniejszych polskich reżyserów. Największą popularność przyniosła mu oczywiście rola Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową". Marian Kociniak zagrał też 80 ról w Teatrze Telewizji. Był wielokrotnie nagradzany i honorowany. W 2001 roku otrzymał Krzyż Oficerski OOP za wybitne zasługi w pracy artystycznej.

W aktualnym repertuarze Teatru Na Woli trzy tytuły z udziałem Mariana Kociniaka: "Bomba", "Oczy Brigitte Bardot" i "Siostry przytulanki".

 Obchody jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Mariana Kociniaka honorowym patronatem objęli: 
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 
Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.Zapraszamy na cykl jubileuszowych spektakli 15, 16 i 17 stycznia 2010 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.