Facebook Google+ Twitter

50-lecie uzdrowiska Kamień Pomorski

Kamień Pomorski obchodzi w tym roku 50-lecie otwarcia uzdrowiska po wojnie i dlatego NFZ uruchomił dodatkowe fundusze, by w pełni obsadzić miejsca w sanatoriach Kamienia Pomorskiego. Skorzystałem z tego także i ja.

 / Fot. Piotruś - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kamie%C5%84_Pomorski_-_ratusz_02.JPG&filetimestamp=20090129233632Kamień Pomorski, to miasto powiatowe, położone w rozlewisku cieśniny Dziwny, tworzącej tutaj Zalew Kamieński. Znajduje się ok. 9 km od morza (do Dziwnówka ok. 8,8 km) i liczy ok. 7 tys. mieszkańców. Jest drugą siedzibą archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Posiada port wodny z basenem rybacko-żeglarskim. Blisko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej znajduje się ogromny głaz narzutowy, który dał początek nazwie miasta. Wpisał się też w jego historię i legendę, a przez współczesnych zwany jest Głazem Królewskim.

Kamień Pomorski stanowił niegdyś ważny gród obronny plemienia Wolinian, a w XI-XII w był nawet stolicą Pomorza Zachodniego, potem siedzibą kasztelanów. Misja chrześcijańska Bolesława Krzywoustego w 1124 r. doprowadziła do ochrzczenia mieszkańców Kamienia i zbudowała dwa kościoły m.in. późniejszą katedrę. W 1175 r. biskup Wolina przeniósł się do Kamienia, a osiedle katedralne zabudował murami obronnymi, tworząc feudalne państwo biskupie. W 1274 r. gród otrzymuje przywileje miejskie.

Stare Miasto, które możemy podziwiać obecnie ma kształt wrzeciona i oddzielone jest od nowego wałami i fosami. Najcenniejszym zabytkiem Kamienia jest katedra, jej organy i ambona barokowa, gotycki ratusz, kościół Mariacki, brama Wolińska oraz Głaz Królewski (20 m obwodu).

Odkrycie solanki jodowo-bromowej w 1876 r. powoduje rozwój uzdrowiska Kamień Pomorski.
Po wojnie, na przełomie 1958/59 roku uruchomiono uzdrowisko, zbudowano dworzec kolejowy, restauracje i inne obiekty rozrywkowo-uzdrowiskowe. Uzdrowisko posiada kilka sanatoriów: Chrobry, Mieszko, Dąbrówka i Gryf, zakład przyrodoleczniczy Feniks.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znam Sadowskiego w Dębicach k/Maszewa, super człowiek. Jest na emeryturze a z zamiłowania jest pszczelarzem.
Pozdrawiam Piotr Wierzbicki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle się napisałem pozytywnie o Kamieniu Pomorskim i jakimś cudem tekst uciekł ? Trzeba było mnie kliknąć ocenę art. wcześniej zanim zacząłem pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.