Facebook Google+ Twitter

51. KFF. Ceremonia otwarcia festiwalu

Bez fajerwerków i z drobnymi wpadkami - tak w skrócie można opisać ceremonię otwarcia 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Tłumy przed uroczystością otwarcia 51. KFF / Fot. Piotr DrabikO godzinie 18 w krakowskim Kinie Kijów tłumnie pojawili się fani kina dokumentalnego i krótkometrażowego, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Gospodarzem skromnej gali był Krzysztof Gierat, dyrektor generalny imprezy. Przedstawił nowości jakie pojawią się na tegorocznym festiwalu (m.in. kronika filmowa, dokumentująca wydarzenia i projekcie imprezy czy możliwość darmowego obejrzenia w serwisie internetowym kinoplex.gazeta.pl 12 festiwalowych produkcji, zarówno z konkursu głównego jak i te wyświetlane poza nim). Przedstawiono również międzynarodowe jury, które będzie oceniać produkcje w trzech głównych konkursach o Złoty Róg, Złotego Smoka oraz Złotego Lajkonika.

Krzysztof Gierat, dyrektor generalny 51. KFF / Fot. Piotr DrabikGalę filmowo rozpoczął krótkometrażowy "Podrzutek" („The Foundling”), w reżyserii Barney Cokeliss opowiadający o chłopcu z rogiem na środku czoła, który zostaje podrzucony przez matkę do wędrownego cyrku. Niestety, nie wszyscy mogli obejrzeć produkcję w technologii 3D,ponieważ zabrakło dla wszystkich gości specjalnych okularów. Oglądanie filmu w tradycyjnej technologii 2D nie oddawała klimatu produkcji. Głównym wydarzeniem wieczoru była polska premiera filmu w reżyserii Ridleya Scotta oraz Kevina Macdonalda pt. "Dzień z życia". Produkcja została realizowana z pomocą tysięcy amatorów filmowania z całego świata, którzy przesłali swoje wideo z dnia 24 lipca 2010 r. do serwisu youtube. Z 4500 godzin materiału wybrano najlepsze fragmenty, które po zmontowaniu dały 95-minutowy obraz współczesnego świata, pełnego kontrastów, smutków i radości.

Recenzja "Dnia z życia"


Członkowie jury jednego z konkursów 51. KFF / Fot. Piotr DrabikKrakowskie święto kina potrwa do niedzieli 29 maja br. Na kinowych ekranach będzie można zobaczyć ponad 100 filmów z całego świata, przede wszystkim dokumentów, a także fabuł i animacji. Oprócz tego fanów kinematografii przez wielkie "K", czekają projekcje filmów muzycznych, premiery dokumentów z całego świata czy nocne pokazy plenerowe obok Wawelu.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu jest Piotr Kamler. Mistrz światowej animacji, trzykrotnie wyróżniony w Krakowie, zdobywca Grand Prix na festiwalu w Annecy we wtorek (24 maja br.) otworzy w Instytucie Francuskim przy ulicy Stolarskiej wystawę swoich prac - utworów przestrzennych i filmowych - zatytułowaną „Czy czas istnieje?”. Zaś wieczorem w kinie Kijów odbędzie się uroczystość wręczenia artyście nagrody za całokształt twórczości - Smok Smoków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.