Facebook Google+ Twitter

51. KFF. Niełatwa, lecz inspirująca: "Maska" - recenzja filmu

To nie jest animacja przeznaczona dla każdego widza. Poetycka historia powstała na kanwie opowiadania Stanisława Lema wywołuje mieszane uczucia.

Na wstępie zaznaczam, że animacja pt. "Maska" jest z gatunku tych niepokojących. Trudno określić, w jakich czasach rozgrywa się akcja filmu, ponieważ mamy tutaj połączenie quasi-feudalnego świata z niezwykle zaawansowaną technologią. Głównym bohaterem animacji jest owadopodobny robot, który przebrany w postać kobiety rozkochuje w sobie pretendenta do tronu królewskiego. Przy okazji tej misji przez cały czas szuka odpowiedzi na pytanie o to, kim jest, i jakie jest jego przeznaczenie. Klimatu produkcji dodaje muzyka napisana przez jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów - Krzysztofa Pendereckiego oraz forma animacji kukiełkowej utrzymana w ciemnej kolorystyce i klimacie tajemniczości. Komentarz czytany przez Magdalenę Cielecką pozwala widzowi zatopić się w świecie wyobraźni Stanisława Lema.

Muszę przyznać, że trudno mi było w pełni zrozumieć animację zrealizowaną przez Stephena i Timothy Quay. Oglądając "Maskę" bardzo szybko można zgubić wątek; z kolei poprzez powtarzające się ujęcia widz doświadcza uczucia zwanego nudą. Ale to nie jest produkcja tworzona z myślą o multipleksach - "Maska" zabiera nas w metaforyczny świat przepełniony grozą i miłością. Żadna z historii, która wyszła spod pióra Stanisława Lema, nie jest łatwa w odbiorze, ale warto choć postarać się zrozumieć, co chciał nam przekazać wielki pisarz. Animację, która zdecydowanie nie jest przeznaczona dla najmłodszych, wypełniają poetyckie przemyślenia na temat egzystencji czy tego, czym jest miłość. Niewątpliwą wartością filmu jest widoczny w dziele wkład pracy jego twórców. Wartością będzie też refleksja, do której każdego chyba widza pobudzi to 20-minutowe studium nad egzystencją w futurystycznych realiach.

Czytaj też: Internetowa koprodukcja filmowa na 51. KFF: Dnia z życia - recenzja


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.