Facebook Google+ Twitter

51. Krakowski Festiwal Filmowy. Kraków czeka na święto kina

Już w poniedziałek rozpoczyna się 51. Krakowski Festiwal Filmowy. Warto przypomnieć, że jest jedyną w naszym kraju imprezą filmową, której laureaci mogą ubiegać się m.in. o Oscara oraz Europejską Nagrodę Filmową.

Oficjalne logo 51. KFF / Fot. Materiały prasoweW ciągu siedmiu festiwalowych dni od 23 do 29 maja, w wielu miejscach w Krakowie pokazane zostaną 223 filmy, w tym 42 produkcje fabularne, 49 animacji oraz 132 dokumenty. Główne pokazy konkursowe odbywać będą się w kinach Kijów.Centrum (tutaj będzie się znajdować centrum festiwalowe) oraz Mikro, natomiast pokazy pozakonkursowe, na które składa się w tym roku 12 zróżnicowanych cykli tematycznych, w Kinie Pod Baranami oraz w Centrum Kinowym ARS. Najbardziej ekscentryczne kino plenerowe ulokowało się u stóp wawelskiego zamku. Pod gołym niebem codziennie wieczorem organizatorzy zapraszają widzów na bezpłatny pokaz z cyklu „Dźwięki muzyki”. Będzie można zobaczyć m.in. film o Henrym Padovanim, gitarzyście, który zaczynał karierę w zespole The Police w burzliwych latach 70.

51. edycję krakowskiego święta kina otworzy premierowy pokaz filmu „Dzień z życia” („Life in a Day”) Kevina Macdonalda, reżysera takich produkcji, jak „Jeden dzień we wrześniu” oraz Kadr z filmu "Dzień z życia" / Fot. Materiały prasowe„Ostatniego króla Szkocji”. Ten pełnometrażowy dokument, którego producentem jest Ridley Scott, powstał z filmów, które przesłali na YouTube internauci ze 197 krajów. Wszystkie powstały jednego dnia - 24 lipca 2010. Celem produkcji jest odpowiedzenie na pytanie jak żyje dzisiejszy człowiek - poddał się procesowi globalizacji czy nadal stara się z nim walczyć? Film pierwszy raz został pokazany na festiwalu w Sundance. W Europie zadebiutował w podczas Berlinale. W Krakowie odbędzie się jego polska premiera. Gościem pokazu będzie Tomasz Skowroński z Zakopanego, którego krótki film został włączony do głównej produkcji.

W drugim dniu festiwalu, nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości odbierze Piotr Kamler, mistrz światowej animacji, trzykrotnie wyróżniony w Krakowie, zdobywca Grand Prix na festiwalu w Annecy. Przy okazji otworzy on wystawę swoich prac - utworów przestrzennych i filmowych – zatytułowaną „Czy czas istnieje?”. Wręczenie nagrody odbędzie się we wtorkowy wieczór podczas uroczystości w Kinie Kijów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.