Facebook Google+ Twitter

52. KFF. Ceremonia rozdania nagród festiwalowych [WIDEO]

"Gambit Odyseusza", "Mleczne Siostry" i "Uwikłani" - to główni zwycięzcy zakończonego w niedzielę 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ale rozdanie nagród nie było jedyną atrakcją ceremonii zamknięcia kolejnej edycji święta kina.

Oficjalne logo 52. edycji KFF / Fot. Materiały prasoweJuż zakończona 52. edycja KFF obfitowała w wiele niesamowitych wydarzeń: ponad 600 gości z całego świata, 12 sekcji festiwalowych, 3 konkursy główne, w których o miano pierwszeństwa walczyło ponad 100 produkcji filmowych. Uroczysta ceremonia, podczas której nagrodzono najlepsze z nich, odbyła się w niedzielny wieczór w krakowskim kinie Kijów.Centrum. A dla zwycięzców przewidziano statuetki złotych Rogów, Smoków i Lajkoników - trafiły one zarówno do twórców znad Wisły jak i zagranicy. W najbardziej prestiżowej kategorii "Najlepszy film krótkometrażowy", międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina wybrało produkcję "Gambit Odyseusza" w reżyserii Alexa Lora. Historia przymusowo przesiedlonego do USA mieszkańca Kambodży, szukającego swoich korzeni w ojczyźnie swoich ojców ujęła jury za "za pokazanie problemu Trzeciego Świata w całej złożoności".


Peter Gerdehag odbiera nagrodę "Złotego Rogu" za swój film "Mleczne Siostry" / Fot. Materiały prasoweNatomiast w konkursie na "Najlepszy film dokumentalny" główną nagrodę - Złoty Róg - zgarnęła szwedzka produkcja "Mleczne Siostry", wyreżyserowana przez jednego z najbardziej znanych fotografów przyrody, Petera Gerdehaga. "Za podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy" międzynarodowe jury zwycięzcę konkursu polskiego wskazało produkcję "Uwikłani" w reżyserii Lidii Dudy. Ale swoje wyróżnienia przyznali również przedstawiciele FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych), krakowscy studenci czy Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 220 tysięcy złotych - tyle środków przeznaczyli organizatorzy wydarzenia na nagrodzenie najlepszych filmów.

Zobacz pełną listę nagrodzonych filmów na 52. KFF!Historia życia i twórczości legendy muzyki reggae, Boba Marleya w reżyserii laureata Oscara Kevina Macdonalnda otworzyła 52. edycję krakowskiego festiwalu. Trwające od 28 maja do 3 czerwca święto kina pod Wawelem dała fanom kina dokumentalnego i krótkometrażowego szansę poznania wielu ciekawych tytułów, wyświetlanych w 12 sekcjach. Dużą popularnością cieszyło się również kino plenerowe, zlokalizowane tuż przy brzegach Wisły gdzie mieszkańcy miasta za darmo mogli delektować się najlepszymi produkcjami o tematyce muzycznej. W tym roku specjalną sekcję przygotowano z myślą o kinie włoskim, w którym często są podejmowane tematy bardzo kontrowersyjne. A tradycyjną nagrodę "Smoka Smoków" za całokształt twórczości odebrała Helena Trestikova. Czeska reżyserka dokumentów wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, wraz z osobistym pojawieniem się w Krakowie przywiozła ze sobą jeden z jej najlepszych filmów „Rene” a organizatorzy przygotowali również retrospektywę filmów laureatki.

Oficjalna strona 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję bardzo ale niestety nie mogłem być obecny na ceremonii zakończenia 52. KFF - cały artykuł oparłem na innych relacjach ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Kowalewski
  • Zbigniew Kowalewski
  • 06.06.2012 14:23

Panie Piotrze, też tam byłem , ale oceniam to z nieco innej perspektywy http://sawko.blog.pl/festiwal-bez-czerwonego-dywanu,15658482,n chociaż to nie oznacza mojej dezaprobaaty dla festiwalu. A Pana relacje czytałem z równym zainteresowaniem, jak gazetę festiwalową. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.