Facebook Google+ Twitter

52. KFF. Festiwal na start!

W poniedziałek w grodzie Kraka rozpoczęła się 52. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najpierw z dziennikarzami spotkał się Kevin McDonald, a wieczorem w kinie Kijów. Centrum odbyła się uroczysta premiera jego najnowszego dokumentu - "Marley".

Kevin McDonald podczas spotkania z dziennikarzami / Fot. Piotr DrabikTo, o czym pisał i śpiewał, było ważne dla wszystkich: bieda, wykluczenie, nadzieja na lepsze jutro. On wiedział, jak to jest być biednym, dlatego jego słowa przemówiły do tych, którzy również doznają tego stanu - mówił o bohaterze swojego najnowszego filmu Kevin McDonald, podczas spotkania z dziennikarzami tuż przed galą rozpoczęcia 52. KFF. Spotkanie z laureatem Oscara nieprzypadkowo poprowadził dziennikarz muzyczny, Piotr Metz - kilka chwil wcześniej odbył się pokaz dokumentu o życiu Boba Marleya.

Twórca wspominał, że 6 ostatnich lat spędzonych na tworzeniu filmu nie było usłane różami, ale przez brak pieniędzy jak twierdzi udało się stworzyć "prawdziwy film o Marleyu". W Indiach ludzie nie słyszeli o Rolling Stonesach czy Beatlesach, ale Marleya znają - opowiadał dziennikarzom McDonald. Ostatnie sekwencje jego najnowszej produkcji zabierają widza w krótkie tournée po całym świecie - od Tunezji po Japonię fani reggae śpiewają przeboje Boba.

Na zdjęciu centrum festiwalowe - krakowskie kino Kijów. Centrum / Fot. Piotr DrabikNatomiast wieczorem, w krakowskim kinie Kijów. Centrum odbyła się gala rozpoczęcia 52. edycji jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych. Udział w nim wzięli zarówno twórcy konkursowych produkcji, jak i honorowi goście. Wśród nich nie zabrakło Krzysztofa Gierata (dyrektora KFF) oraz wcześniej wspominanego Kevina McDonalda. Ale uroczysta premiera "Marleya", nie była jedyną poniedziałkową projekcją - do niedzieli w kinach Kijów. Centrum i Mikro będzie można oglądać dokumenty i filmy krótkometrażowe, biorące udział zarówno w konkursie międzynarodowym oraz polskim. Kolejne ważne wydarzenie tegorocznego festiwalu spodziewane jest już we środę - czeska dokumentalistka Helena Třeštíková odbierze nagrodę specjalną "Smok Smoków" za całokształt twórczości. Przy okazji, krakowska publiczność zobaczy jej najnowszy film "Rene", opowiadający o kryminaliście, obserwującym zmiany społeczne nad Wełtawą.

Oficjalna strona 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.