Facebook Google+ Twitter

52. KFF. Helena Trestikova odebrała "Smoka Smoków"

Autorka wielu poruszających trudne tematy dokumentów, Helena Trestikova, w środowy wieczór odebrała w Krakowie nagrodę "Smoka Smoków" za całokształt twórczości. Artystka była gościem honorowym 52. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Krakowskie kino Kijów.Centrum podczas 52. edycji KFF / Fot. Piotr DrabikTen specjalny wieczór w kinie Kijów Centrum był zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej, już 52. edycji krakowskiego święta kina dokumentalnego i krótkometrażowego. Ale sama idea przyznawania nagrody za całokształt twórczości narodziła się dopiero 14 lat temu i po raz pierwszy "Smoka Smoków" odebrała kobieta. Ale nie byle jaka - wielokrotnie nagradzana nie tylko na europejskich festiwalach oraz nieprzerwanie pokazująca trudną rzeczywistość od lat 70. XX wieku czeska dokumentalistka Helena Trestikova. W jej dorobku najcenniejszym trofeum jest Europejska Nagroda Filmowa z 2008 r. za produkcję "Rene". Historia więźnia, który ze sceptycyzmem obserwuje zza krat zmiany w czeskim społeczeństwie. Główna bohaterka odebrała zasłużoną nagrodę za własne spojrzenie na kino, które jest cenione nie tylko na starym kontynencie.- Nigdy nie starałam się manipulować bohaterami. Oczywiście, łączyły mnie z bohaterami bliskie relacje. Nawet po skończeniu filmów byłam z nimi w bliskim kontakcie, tak jest do dziś - podkreślała reżyserka, mówiąc do krakowskiej publiczności w języku polskim. Dokumentalistka nie ukrywała, jak ważne jest dla niej przelanie na ekran kontrastu pomiędzy filmowcem a bohaterem produkcji, co może również prowadzić do kontrowersji.

Wcześniej wspominany "Rene", który w ciągu 20 ostatnich lat był obserwowany przez Trestikovą, zyskał nad Wełtawą status celebryty, natomiast po emisji w czeskiej telewizji filmu "Marcela" z reżyserką skontaktowały się setki osób oferujących pomoc jego bohaterce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.