Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

52. Krakowski Festiwal Filmowy. 10 filmów, które musisz zobaczyć

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kadr z filmu "18 kg"
Kadr z filmu "18 kg" Materiały prasowe
Już w poniedziałek, 28 maja rozpoczyna się 52. edycja jednego z najstarszych tego typu wydarzeń w Europie - Krakowski Festiwal Filmowy. Spośród ponad setki wyselekcjonowanych do pokazów produkcji, warto bliżej przyjrzeć się dziesięciu z nich.

18 kg(Reż. Kacper Czubak, 24 min, Polska 2011)
Francis, młody chłopak zarażony wirusem HIV swoją codzienność spędza w domu dziecka Kasisi. W oddalonym o 40 km od stolicy Zambii, ośrodku prowadzonym przez polskie misjonarki on i jego rówieśnicy znajdują niezbędną opiekę. Trafiają tu dzieci, których nikt nie chce i nie przejmuje się ich losem. Zaangażowanie sióstr niestety nie zawsze przynosi ukojenie w bólu - cierpienie jest nieodłączną częścią życia wielu młodych Zambijczyków. Czy ludzie życie jest warte tyle, ile tytułowe "18 kg"?

Radioman(Reż. Mary Kerr, 70 min, Wielka Brytania 2012)
Każdy z nas może powiedzieć kilka zdań o Nowym Jorku. Ale o stolicy zachodniego świata zdecydowanie najwięcej może nam opowiedzieć, brodaty mężczyzna z charakterystycznym radiem zawieszonym na szyi. Tytułowy "Radioman" jest niezastąpionym przewodnikiem dla licznych ekip filmowych, kręcących swoje produkcje nad rzeką Hudson. Wśród jego znajomych znajdują się największe gwiazdy Hollywood, zarówno reżyserzy jak i aktorzy z pierwszych stron gazet. Jest również dla wielu amerykanów mostem pomiędzy osobami z nizin społecznych a najbogatszymi.

Urodziny(Reż. Maciej Sobieszczański, 25 min, Polska 2011)
Głównym bohaterem tej fabuły znad Wisły jest Szymon - wzięty lekarz po trzydziestce, który nie musi w życiu martwić się problemami. Ale mimo to wciąż ma przed oczami nieodparte przeczucie, nadciągającej katastrofy. Wszystko zmienia sylwestrowa noc, po której Szymon poważnie zastanawia się nad swoim dotychczasowym życiem. A klucz do rozwiązania zagadki niezadowolenia z niego, zaczyna dostrzegać w postępowaniu swojego ojca.

Drwal(Reż. Paweł Dębski, 15 min, Polska 2011)
Krótkometrażowa animacja przedstawia historię drwala, mieszkającego pomiędzy bezkresnym borem a potężnym oceanicznym klifem wraz ze swoim małym synkiem. Dla chłopca życie to istna idylla - ojciec po pracy robi dla niego zabawki z drewna i poświęca każdą na zabawę z malcem. A on widzi w tacie wzór do naśladowania, ceniąc go za opiekuńczość i niespotykaną siłę. Synek bezgranicznie kocha swojego ojca, jest zafascynowany jego siłą i opieką. Ale wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia w lesie, drwal ścina nietypowe drzewo...
Dziewczyna z papugą(Reż. Jerzy Śladkowski, 50 min, Szwecja 2012)
Dla psychologów nie jest tajemnicą, że życie na krawędzi i podejmowanie nieprzemyślanych decyzji ma zawsze swoje fundamenty. Nie inaczej jest w przypadku Elle, dziewiętnastoletniej mieszkanki szwedzkiego miasta. Tatuaże, przekuwanie ciała, seks bez zobowiązań czy suto zakrapiane imprezy - tak w skrócie wygląda jej codzienność. Wraz z upływem kolejnych minut dokumentu, dowiadujemy się o postawie matki Elle, która dała jej całkowitą swobodę zapominając o uczuciach do córki. Między innymi przez to, najlepszym przyjacielem nastolatki jest biała papuga.

Shoot The Moon(Reż. Alexander Gaeta, 27 min, USA 2011)
Przedmieścia amerykańskich miast i miasteczek są częstym tematem dla filmowców zza oceanu. Nie inaczej jest w tym przypadku - Marcy Myers widzi w udziale w telewizyjnym teleturnieju lekarstwo na wszystkie swoje problemy. A tych kobieta ma cały wachlarz, począwszy od niepoukładanych relacji z córką po kłopoty finansowe. W swoich planach, zamierza postawić całe swoje życie na jedną kartę. Ale czy to będzie słuszna decyzja?
Pod napięciem(Reż. Zaván, 72 min, Hiszpania 2011)
Hiszpański dokument wraca do szczytu G8 (grupa skupiająca osiem najbogatszych państw świata) w Genui, gdzie poza przywódcami mocarstw pojawiło się 300 tysięcy anty- i alter-globalistów. Z początku pokojowa demonstracja przeciwników światowego postępu, szybko przerodziła się w uliczną bitwę. W ruch poszły policyjne pałki, gaz łzawiący, armatki wodne i niestety również ostra amunicja. Uwagę zwraca na siebie forma filmu - przypomina ona zbiór surowych materiałów wideo, kręconych wprost z kipiącej od emocji ulicy.

Wielki dom(Reż. Kristjan Holm, 10 min, Estonia 2011)
Dość oszczędna forma animacji, przypominająca niedokładne rysunki ze szkolnych zeszytów opowiada życie jednego z bloków mieszkalnych. Podczas jednego z wielu zwyczajnych wieczorów, większość jego mieszkańców kładzie się powoli do snu ale ich pokój mąci tajemniczy mężczyzna na trzepaku. To wydarzenie staje się pretekstem do poznania innego oblicza mieszkańców przeciętnego blokowiska. Przewrotne zakończenie, poprzedzone będzie poznaniem wielu skrywanych pieczołowicie sekretów.
Żywe trupy(Reż. Hugo Lilja, 28 min, Szwecja 2010)
Zombie lub jak kto woli "żywe trupy" również są inspiracją nie tylko dla niskobudżetowych filmów klasy B. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy krótki-metraż tytuł, przenosi nas w ponurą rzeczywistość kilkadziesiąt lat po ataku zombie. Z czasem ludzi, którzy pozostali przy życiu zaczęli udomowiać żywe trupy i wykorzystywać jako tanią siłę roboczą. Produkcja skupia się na parze bohaterów Katrin i Mark, którzy muszą łączyć swoją codzienną pracę z życiem pod jednym dachem z zombie.

Amator(Reż. Volha Dashuk, 26 min, Białoruś 2012)
Może nazwisko Anatol Schneidera, mieszkańca białoruskiej wsi nie jest znane w środowisko filmowym ale to najstarszy reżyser-amator u naszych wschodnich sąsiadów. Jako temat do swoich produkcji wybiera głównie życie codzienne okolicznych miejscowości, rejestrując ważne dla ich mieszkańców wydarzenia. Choć nie zawsze w swojej pasji spotyka się ze zrozumieniem, dzięki swojej wytrwałości z pozoru nie ważne zdarzenia nabierają historycznego zdarzenia. Dokument będzie miał podczas krakowskiego festiwalu swoją światową premierę.

Oficjalna strona Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto