Facebook Google+ Twitter

52.Krakowski Festiwal Filmowy-to już historia

W niedzielę, 3 czerwca o godzinie 18 w krakowskim kinie Kijów nastąpiło uroczyste zakończenie kolejnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodzeni twórcy otrzymali dyplomy, tradycyjne rogi, lajkoniki oraz smoki.

Festiwalowe statuetki i dyplomy. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiW uroczystości zakończenia Festiwalu uczestniczyli Agnieszka Odorowicz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Prezes Zarządu TVP Juliusz Braun, Jacek Bromski Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. / Fot. Fot.Henryk Czechowski między innymi: Magdalena Sroka zastępca prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji, prezes zarządu TVP Juliusz Braun, Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jacek Bromski prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i inni.

Przedstawiano werdykt Jury 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Nagrodzeni na Festiwalu Filmowym. / Fot. Fot.Henryk CzechowskiI. Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny

Jury konkursu dokumentalnego
w składzie: Jacek Bławut - przewodniczący (Polska), Luciano Barisone (Szwajcaria), Hedva Goldschmidt (Izrael), Truls Lie (Norwegia), Peter Torbiörnsson (Szwecja) podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu - Peterowi Gerdehagowi za film MLECZNE SIOSTRY (Szwecja), pokazujący ducha miłości i wolę głównej bohaterki, która trwa przy życiu i przyrodzie. Film przedstawia poetycki język obrazu wykorzystywany przez reżysera i operatora, wyróżnia uwielbienie dla i wierność wizji.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu
dokumentalnego - Ida Grøn za film DZIECKO I KLAUN (Dania). Film pokazuje walkę dzieci o życie oraz to, jak klaun pochłaniał ich strach, który sam jest silniejszy niż kino.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego - Davidowi Fisherowi za film SZEŚĆ MILIONÓW I ON (Izrael/Niemcy/Austria). Jest to modelowe ujęcie tego, co dzieje się z dziećmi człowieka ocalałego z Holokaustu, który odwiedza miejsca ze swojej przeszłości. Opowieść o wyparciu się przeszłości.

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym ufundowana przez Studio Produkcyjne ORKA - Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu UWIKŁANI (reż. Lidia Duda)Nagrodzona reżyserka Lidia Duda - Polska. / Fot. Fot.Henryk Czechowski – za pokazanie obu głównych bohaterów, którzy wędrując przez labirynt ludzkich namiętności, trwają w swoich obsesjach.

WYRÓŻNIENIE otrzymali: Patricia Mortagne za film MÓJ TATA CIACHO (Francja).

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Katia Bayer (Belgia), Giovanni Ottone (Włochy), Mirosław Przylipiak (Polska) postanowiło przyznać nagrodę filmowi MIESZKANIE w reżyserii Arnona Goldfingera (Izrael/Niemcy)

Jury studenckie konkursu dokumentalnego w składzie: Paulina Haratyk, Karolina Stankiewicz, Krzysztof Siwoń, postanowiło przyznać nagrodę filmowi OJCZYZNA ALBO ŚMIERĆ w reżyserii Witalija Manskiego (Rosja) - za przedstawiony w rosyjskim duchu obraz Kuby - jej temperamentu, rzeczywistości i mieszkańców.

II. MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego w składzie: Marcel Łoziński - przewodniczący (Polska), Oxana Cherkasova (Rosja), Alessandro Marcionni (Szwajcaria), Torene Svitil (USA), Kaveh Tehrani (Norwegia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu - Alex Lora za film GAMBIT ODYSEUSZA (USA/Hiszpania)- za pokazanie problemu Trzeciego Świata w całej złożoności.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Mariusa Lacoba za film Z DNIA NA DZIEŃ (Rumunia) - za niezgodę na naruszenie intymności ludzi żyjących na obrzeżu zwykłego życia.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Ülo Pikkov za film PAMIĘĆ CIELESNA (Estonia) - za wyjątkowo oryginalne, a zarazem metaforyczne, spojrzenie na Holokaust i Gułag.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego - Attila Till za film BESTIA (Węgry) - za umiejętność przedstawienia brutalnej sytuacji z dużą dozą pewności, którą bardzo rzadko można zobaczyć w kinie.

WYRÓŻNIENIE dla Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM (Polska) – za przedstawienie wrażliwości i szacunek do bohaterów przy tak delikatnym temacie jaki jest poruszany w filmie.

PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi VILLA ANTROPOFF, w reżyserii Vladimira Leschiova i Kaspara Jancisa (Łotwa/Estonia).

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Veit Geldner (Niemcy), Sankar Kumar Pal (Indie), Szymon Stemplewski (Polska) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi TUBA ATLANTIC,w reżyserii Hallvara Witzø (Norwegia), który nie jest czarną komedią, lecz magiczną, surrealistyczną podróżą wokół tego, co jest dla nas naprawdę istotne: czy jesteśmy w stanie nadal walczyć, ufać, wybaczać, słuchać siebie nawzajem?

Jury studenckie konkursu filmów krótkometrażowych
w składzie: Lucyna Adamska, Mateusz Góra i Artur Zaborski, postanowiło nagrodzić film KRONIKA OLDŘICHA S. w reżyserii Rudolfa Šmida (Czechy) - za niezwykłą, pełną humoru i ironii wizję historii oraz za plastyczność obrazu, świadczącą o niczym nieskrępowanej wyobraźni.

III KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego w składzie: Michał Kwieciński -przewodniczący, Marcin Giżycki, Magnus von Horn, Tomek Sikora, Tomasz Wolski, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu - Lidia Duda za film UWIKŁANI - za podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Jackowi Piotrowi Bławutowi za film SAMOTNOŚĆ DŹWIĘKU.

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Pawłowi Dębskiemu za film DRWAL. Nagrodzony szwedzki magik filmowy. / Fot. Fot.Henryk Czechowski
SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego - Tato Kotetishvili za film ARBUZ (Polska/Gruzja).

WYRÓŻNIENIE: Magnus Gertten za film PORT NADZIEI (Polska/Szwecja)

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Ewelina Leszczyńska, Barbara Rusinek i Roman Husarski, postanowiło przyznać nagrodę filmowi SPACER w reżyserii Filipa Jacobsona - za umiejętność przekazania uniwersalnych prawd o człowieku w sposób subtelny, a zarazem intensywnie trafiający do świadomości widza.

IV. Nagrody Pozaregulaminowe:Prezes Zarządu TVP Juliusz Braun. / Fot. Fot.Henryk Czechowski

Nagrody Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za: najlepszą reżyserię - Piotrowi Szczepanowiczowi za film DRÓŻNIK oraz za zdjęcia - Wojciechowi Staroniowi za film UWIKŁANI (reż. Lidia Duda).

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich: dla Adama Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM oraz za montaż - filmu MÓJ DOM Stefana Parucha.

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana została przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, którą otrzymał Jacek Petrycki za film MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA.

Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych przyznano Piotrowi Furmankiewiczowi ze Studia FUMI za film DRWAL.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.