Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

53. rocznica śmierci Humphreya Bogarta

BlueCactus
BlueCactus
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Humphrey_Bogart_by_Karsh_%28Library_and_Archives_Canada%29.jpg&filetimestamp=20050201152833
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Humphrey_Bogart_by_Karsh_%28Library_and_Archives_Canada%29.jpg&filetimestamp=20050201152833 Yousuf Karsh
14 stycznia wypada 53. rocznica śmierci największego aktora wszech czasów – Humphreya Bogarta. Genialny odtwórca ról szulerów i detektywów, skomplikowanych bohaterów kryjących się w cieniach wielkich miast, zasługuje na wspomnienie.

Urodzony w 1899 roku w Nowym Jorku, karierę rozpoczął w 1921 roku na Broadwayu, grając drobne role. W świecie filmu początkowo również obsadzano go wśród bohaterów drugoplanowych – najczęściej typów spod ciemnej gwiazdy. Dopiero "Sokół maltański" okazał się przełomem. Ten film rozpoczął serię genialnych ról Bogarta, który, według Amerykańskiego Instytutu Filmowego, był największym aktorem wszech czasów.

Świetnie odnalazł się w filmach z kategorii noir: czarno-białych filmów o detektywach, gangsterach i kobietach, które doprowadzają ich do ruiny. Obrazy te były najczęściej bardzo mroczne i ponure - bohaterowie zaś cyniczni i zrezygnowani. Do takich filmów należały "Skamieniały las" o gangsterze uciekającym przed policją, czy "Sokół maltański", gdzie grał klasycznego prywatnego detektywa opętanego przez femme fatale - to jego popisowe kreacje. Jednak nie ograniczał się tylko do nich. W "Aniołach o brudnych twarzach" wciela się w skorumpowanego adwokata zapątanego w rządową intrygę. Próbował swych sił w westernie ("Oklahoma Kid"), filmach przygodowych (Skarb Sierra Madre") czy filmie wojennym ("Battle Circus). Jednak to film noir pozostał jego ulubionym gatunkiem i to w nim najczęściej widujemy jego charakterystyczną twarz.

Najbardziej znaną rolą Bogarta była kreacja Ricka Baine’a w „Casablance”. Grał amerykańskiego emigranta w Maroko, cynicznego właściciela szulerni, przyjaciela policjantów i bandytów. W jego klubie miało dojść do sprzedaży bezcennych listów tranzytowych pozwalających na przejście przez granicę okupowaną przez Niemców. Rick, całkowicie neutralny, obserwuje wydarzenia beznamiętnie aż do momentu, w ktorym pojawia się jego była kochanka. Usiłuje zdobyć listy dla siebie i męża - przywódcy węgierskiego ruchu oporu.

Rolą Ricka Bogart zdobył sobie miejsce w panteonie największych sław kina. Zmarł na raka krtani dokładnie 14 stycznia 1957 r. – był nałogowym palaczem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto