Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25821 miejsce

54. edycja Biennale w Wenecji „Padiglione Italia nel Mondo”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-31 11:06

Z okazji 150. rocznicy Zjednoczenia Włoch, od 4 czerwca ma miejsce 54. edycja Biennale w Wenecji: „Padiglione Italia nel Mondo”. Przy tej okazji we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie wystawione zostaną dzieła dwóch młodych twórców: Marco Angeliniego i Pako Errico, podkreślających związki z polską kulturą i sztuką.

 / Fot. Mat. WIKOd 4 czerwca 2011, w 89 siedzibach Włoskich Instytutów Kultury na świecie równocześnie oraz, dzięki technologiom multimedialnym, w „Pawilonie” w Wenecji wystawiane są prace 219 młodych artystów działających za granicą, zżytych z tkanką społeczną i twórczą poszczególnych krajów, i czerpiących inspirację z otaczającej ich rzeczywistości.

Ranga i prestiż tego wydarzenia są wyjątkowe. Do realizacji pomysłu udało się włączyć ministerstwa spraw zagranicznych i kultury Włoch i Polski.

Tegoroczne Biennale otwarte jest na świat, nie tylko w celu zaznaczenia włoskiej obecności i osiągnięć za granicą, lecz przede wszystkim by pokazać więzi łączących młode pokolenia włoskich twórców z poszczególnymi krajami. W tych działaniach wspierają twórców Włoskie Instytuty Kultury na świecie.

Z grona 400 kandydatów, komisja ekspertów, pod przewodnictwem znanego krytyka i znawcy sztuki Vittorio Sgarbiego, wyłoniła 219 twórców, których dzieła będzie można podziwiać za granicą i w Wenecji.

We Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie wystawione zostaną dzieła dwóch młodych twórców, znanych i cenionych w Polsce: Marco Angelini i Pako Errico, podkreślających związki z polską kulturą i sztuką. Ich dzieła cechuje nowatorska technika i dobór tematyczny.

Krytyka o Biennale. Tekst Małgorzaty Czyńskiej / Fot. Mat. WIKTegoroczne Biennale w Wenecji wychodzi poza granice Włoch. Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Włoch możemy oglądać projekt „Biennale w Wenecji: włoski pawilon na świecie” (Padiglione Italia nel mondo, Biennale 2011). Kurator Vittorio Sgarbi włączył do projektu Biennale sieć włoskich Instytutów Kultury (IIC). To szansa dla środowiska współczesnych włoskich artystów pracujących za granicą – możliwość zaprezentowania prac, pokazania wielości i różnorodności twórczych dróg i wyborów, próba uchwycenia dialogu kultur. Projekt obejmuje przede wszystkim młodych twórców – artystów różnych mediów, poruszających się po wielu obszarach sztuki.

Prace wyróżnionych przez Sgarbiego artystów prezentowane są na wystawach w poszczególnych placówkach Instytutu Kultury, a także w ramach projekcji wideo we włoskim pawilonie na Biennale, oraz na stronie internetowej Biennale. IIC w Warszawie przygotowało wystawę Marca Angeliniegi i Paco Errica – obaj artyści podkreślają związki z Polską, z naszą kulturą, sztuką, ale charakter ich prac pozostaje uniwersalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.