Facebook Google+ Twitter

55 urodziny poznańskiego Okrąglaka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-29 14:12

Jeden z najbardziej charakterystycznych i ekstrawaganckich poznańskich zabytków obchodzi swoje 55 urodziny, w prezencie otrzyma nową elewację, remont wnętrz i nowe przeznaczenie.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Okraglak_Poznan_2.jpgWarszawa ma Pałac Kultury, Kraków Wawel, a Poznań? Jeszcze nie tak dawno punktem orientacyjnym tego miasta był Dom Towarowy Okrąglak, który jak sugeruje nazwa zbudowany jest na planie okręgu. Z wyglądu przypomina nieco krzywą wieżę w Pizie, od której jest niższy zaledwie o dziesięć metrów.

Budynek powstał w latach 1949-1954 według projektu jednego z najpopularniejszych, modernistycznych architektów tamtych lat, historyka sztuki Marka Leykama, twórcy między innymi warszawskiego Stadionu Dziesięciolecia. 29 stycznia 1955 roku miało miejsce otwarcie dla poznańskich klientów tego pierwszego powojennego domu towarowego. Okrąglak przez długie lata przyciągał bogatą ofertą handlową, w ostatnim czasie mieściła się tam dyskoteka, szkoła językowa oraz kawiarnie. Obecnie trwają prace remontowe, mające na celu przystosowanie obiektu do celów biurowych, a także handlowo-usługowych. Do końca bieżącego roku planowane jest otwarcie odnowionego Okrąglaka z luksusowymi biurami, tarasem widokowym na dachu, kawiarniami i butikami, co bez wątpienia wpłynie na uatrakcyjnienie centrum miasta.

W 2006 roku najbardziej awangardowy zabytek Poznania, pomimo znacznego zniszczenia, został uznany za najpiękniejszy budynek ostatniego półwiecza i uhonorowany statuetką włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro, odpowiedzialnego między innymi za przebudowę poznańskiego Ratusza. Nagroda ta przyznawana jest przez miasto Poznań za najlepszą realizację architektoniczną na terenie miasta. Czy w kolejnym roku budynek ponownie otrzyma tę nagrodę? Wszystko w rękach warszawskiej pracowni architektonicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.