Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

55-lecie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu

Redakcja
55-lecie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu
55-lecie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu Dorota Michalczak
Z inicjatywy dyrekcji Państwowego Ogniska Muzycznego przed pięćdziesięcioma pięcioma laty w dniu 12 kwietnia 1959 r. powołano do życia organizację - Stowarzyszenie Muzyków Ludowych Regionu Zbąsko-Lubuskiego.

55-lecie Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu
Z inicjatywy dyrekcji Państwowego Ogniska Muzycznego przed pięćdziesięcioma pięcioma laty w dniu 12 kwietnia 1959 r. powołano do życia organizację - Stowarzyszenie Muzyków Ludowych Regionu Zbąsko-Lubuskiego.

W skład pierwszego Zarządu Stowarzyszenia wchodzili:
Tomasz Śliwa - przewodniczący
Tomasz Kotkowiak - zastępca przewodniczącego
Antoni Janiszewski - Kierownik artystyczny

Głównym celem stowarzyszenia było przed laty i jest do dzisiaj: propagowanie muzyki ludowej, rozwijanie umiłowania do muzyki ludowej, zaznajamianie społeczeństwa z bogactwem folkloru Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, kultywowanie gry na instrumentach ludowych, przenoszenie tradycji w zakresie muzyki ludowej na młodsze pokolenia i nauczanie gry na instrumentach ludowych jak i przekazywanie tajników ich budowy.

Muzycy w kolejna rocznicę powstania stowarzyszenia przemaszerowali wokół zbąszyńskiego rynku, inaugurując rozpoczęcie jubileuszowych obchodów pracy artystycznej i edukacyjnej na rzecz folkloru. W trakcie spotkania, które odbyło się w Domu Katolickim prezes stowarzyszenia Jan Prządka otrzymał gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy od: Starosty Nowotomyskiego – Andrzeja Wilkońskiego, Burmistrza Zbąszynia – Tomasza Kurasińskiego oraz Zbigniewa Centkowskiego – kierownika zespołu „Wesele Przyprostyńskie”.

Zbigniew Skoczylas przedstawił w skrócie historię stowarzyszenia, a także zaprezentował zgromadzonym protokół z pierwszej konferencji organizacji Stowarzyszenia Muzyków Ludowych Regionu Zbąsko-Lubuskiego, która odbyła się 12 kwietnia 1959 r. Protokulantem tego niecodziennego wydarzenia 55 lat temu był Pan Henryk Skotarczyk, obecny na uroczystości. Pan Skotarczyk ponownie, dla upamiętnienia uroczystości złożył swój podpis na historycznym dokumencie.

Na zakończenie spotkania, za zaangażowanie w działalność SML oraz pracę artystyczną i edukacyjną na rzecz folkloru zbąszyńskiego, nagrodzono najaktywniejszych członków stowarzyszenia.

Wyróżnienia z rąk Jana Prządki i Tomasza Kurasińskiego otrzymali: Henryk Skotarczyk, Władysław Mazur, Bernard Kasper, Bernard Frącek, Kazimierz Budzik, Edward Kolendowicz, Edmund Hildebrandt, Zbigniew Skoczylas, Wojciech Wittke, Błażej Szulc, Jerzy Skrzypczak, Adam Kaiser, Marzena Pawłowska, Mikołaj Taberski oraz Romuald Szczepaniak.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto