Facebook Google+ Twitter

56 osób śmiertelnie zatruło się na stypie w Mozambiku

Maputo, Mozambik. Już 56 osób zmarło po za zatruciu się tradycyjnym piwem Pombe. Takie oficjalne doniesienia uzyskano od autorytetów lekarskich w południowej części kraju.

Flaga Mozambiku. By User:Nightstallion (From the Open Clip Art website.) [CC0], via Wikimedia Commons / Fot. NightstallionMaputo, Mozambik. Już 56 osób zmarło po zatruciu się tradycyjnym piwem Pombe. Takie oficjalne doniesienia uzyskano od autorytetów lekarskich w południowej części kraju.

49 osób zostało przyjętych do szpitali w dystryktach Chitima i Songo, w prowincji Tete. Dodatkowo 146 osób przybyło do placówek medycznych, aby przebadać się na okoliczność zatrucia, jak oświadczył dla Radia Mozambik, zwierzchnik służby zdrowia dystryktu, Alex Albertini. Dodał, że konsumentami skażonego napoju, byli uczestnicy uroczystości pogrzebowej, jaka miała miejsce w tym regionie w sobotę.

Pombe jest tradycyjnym piwem w Mozambiku, wyrabianym z prosa. Już Henryk Sienkiewicz wychwalał w "Listach z Afryki" czy "W pustyni i w puszczy napitek wyrabiany z ziaren sorgo. Opisywał pombe jako coś więcej niż piwo. Była to niezwykła uroczystość jednoczącą całe wioski.

Władze w Mozambiku uważają, że napój został zatruty substancją z organizmu krokodyla, po czym ofiarami stali się żałobnicy. Próbki krwi i piwa zostały wysłane do stolicy Maputo, celem badań laboratoryjnych, jak powiedział dyrektor służby zdrowia prowincji Carle Mosse. Przyznał w wypowiedzi dla Radia Mozambik: "Nie mamy możliwości, aby przebadać próbki." Mosse powiedział też, że oczekuje na pogorszenie sytuacji, jako że region nie dysponuje środkami koniecznymi do walki z takim przypadkiem.

Wśród uczestników uroczystości, którzy pili piwo z rana, nie stwierdzono objawów choroby, podczas gdy ci, którzy pili piwo w godzinach popołudniowych, już poczuli się źle. Podejrzewa się, że piwo zostało zatrute w czasie kiedy wszyscy przebywali na ceremonii pogrzebowej na cmentarzu.

Kobieta, która zajmowała się warzeniem piwa nie żyje. Policja prowadzi śledztwo.

Autorytety lekarskie rozpoczęły zbieranie żywności i innych dóbr dla rodzin dotkniętych tragedią.


źródło: abcnews

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.