Facebook Google+ Twitter

57. Krakowski Festiwal Filmowy. Historyczne dwa Smoki Smoków

Nestorzy polskiej animacji - Witold Giersz i Daniel Szczechura - otrzymali specjalne wyróżnienie Smoka Smoków za całokształt twórczości podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Witold Giersz i Daniel Szczechura podczas gali w kinie Kijów.Centrum / Fot. Tomasz KorczyńskiKażdego roku, trzeci dzień święta kina krótkometrażowego i dokumentalnego pod Wawelem kończy ceremonia wręczenia najważniejszej nagrody - Smoka Smoków. Przyznawana jest ona za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii. Tym razem uczczono jubileusz 70-lecia polskiej animacji bezprecedensowym uhonorowaniem dwóch wybitnych weteranów tego gatunku, czyli Witolda Giersza i Daniela Szczechury.

Bardzo trudno byłoby rozstrzygnąć, który z dwóch dzisiejszych laureatów bardziej lub wcześniej by na tę nagrodę zasłużył - tak wyjątkowość wyróżnienia tłumaczył prof. Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. To są oczywiście dwaj bardzo różni artyści, ale wiele ich łączy i to także sprzyjało tej decyzji. Zarówno Witold Giersz, jak i Daniel Szczechura są wybitnymi reprezentantami, ostatnimi mohikaninami tej wspaniałej formacji nie tylko pokoleniowej, ale przede wszystkim artystycznej, która otrzymała potem nazwę Polskiej Szkoły Animacji.

Prof. Lubelski dodał, że obaj tegoroczni laureaci są liderami dwóch charakterystycznych odmian animacji.Twórczość Witolda Giersza nazywana jest, także przez samego artystę, ruchomym malarstwem i polega na traktowaniu filmu animowanego jako sposobu uprawiania malarstwa. Natomiast Daniel Szczechura jest wybitnym przedstawicielem nurtu określanego tradycyjnie mianem groteski filozoficznej, mającej często charakter satyry politycznej

Statuetki Smoka Smoków, autorstwa profesora Bronisława Chromego, wręczyli Magdalena Sroka, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Uroczystość zakończył pokaz sześciu niezwykle uznanych w świecie filmów obu laureatów.

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 20., to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego. To jednocześnie wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen, czy Marcel Łoziński.

Witold Giersz to jeden z najwybitniejszych polskich animatorów, nazywany „malarzem ekranu”. Jest zdobywcą wielu nagród, w tym aż siedmiu na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego kino określa się „ruchomym malarstwem” ze względu na rolę jaką odgrywa w nim barwa i sposób ożywiania kolorów. Kolor bowiem – jak mówił Witold Giersz – jest bohaterem jego filmów. W retrospektywie Mistrza zobaczymy jego najważniejsze filmy, między nimi Mały western, nagrodzony na pierwszym festiwalu w Krakowie nagrodą Smoka Wawelskiego (1961) oraz jego najnowszy film "Signum" z 2015 roku.

Daniel Szczechura to jedna z najgłośniejszych postaci polskiej animacji. Jego poszukiwania twórcze przyczyniły się do powstania zjawiska nazywanego „polską szkołą filmu animowanego”. „Kino Daniela Szczechury zaczęło się od opisu rzeczywistości, satyrycznego, przejaskrawionego, szyderczego, ale jednak opisu. Szybko tonację buffo zastąpiło spojrzenie bardziej serio, dokumentowanie naszej „zewnętrzności” – penetrowanie spraw, które siedzą ukryte gdzieś głęboko w nas” pisał Jerzy Armata. Przekonać się o tym będziemy mogli oglądając wybór filmów laureata.

57. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do niedzieli 4 czerwca.

mat. prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.