Facebook Google+ Twitter

5. edycja Szablon Dżem już za nami

4 metry wysokości i 25 metrów długości - tyle mierzy ściana, którą w weekend uczestnicy Szablon Dżemu pokryli różnymi kolorami farb, tworząc wspólny obraz. To już 5. edycja imprezy, która odbywa się w ramach festiwalu Street Art Doping.

W tym roku miejscem wspólnego odbijania szablonów był Park Zachodni w Warszawie. Do stolicy przyjechali wybitni artyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Gościliśmy trzy osoby z Niemiec i jedną z Barcelony. Goście byli bardzo zadowoleni, na pewno będziemy rozwijać tą współpracę - mówi organizator imprezy Wojciech Wiśniewski z Taki Myk Studio. Dla twórców tego święta nie jest najważniejsza liczba uczestników, ale ich progres artystyczny. Mamy powód do dumy, widać, że artyści się rozwijają - to jest dla nas najistotniejsze- zapewnia organizator.

Obraz na ścianie Parku Zachodniego powstawał od piątku 9 lipca do niedzieli 11 lipca. Przy tworzeniu projektu całej ściany twórcy bazują na wcześniej opracowanych elementach. Stworzenie szablonu, który odbijany jest na murze, zajmuje często wiele miesięcy. Nad samym projektem artyści muszą pracować 1-2 tygodnie. Jednak ostateczne malowidło nie jest sztywnym odrysowaniem kształtów, dopuszczana jest pewną dowolność i spontaniczna inwencja.

W tym roku artyści Szablon Dżemu kładli nacisk na otwartość i przenikanie. Z jednej strony ważny był osobisty charakter, a z drugiej wspólna praca wielu utalentowanych osób. Przywiozłam do Warszawy dużo szablonów. Szabloniarze malują razem, muszą łączyć się stylistyką i tonacją barw - opowiada uczestniczka imprezy Iwona Zając. W tym roku operowano jedynie odcieniami czerni, bieli i zielonego. U mnie na górze była Madonna Śmierci, wykorzystałam ściekająca z niej farbę i wkomponowałam to w swój obraz - dodaje artystka.

Obok mistrzów fachu swój ślad na ścianie mogli zostawić początkujący szabloniarze, dla których zorganizowano specjalne warsztaty. Swoje umiejętności przekazywali im, oprócz Iwony Zając, także inni znawcy tematu jak: Czarnobyl, Pisa 73, Emess, BTOY, Monstfur, Pener i Kfiatek.

Dzieła uczestników festiwalu będzie można podziwiać także na stacjach PKP Rakowiec oraz Żwirki i Wigury. Galeria Kolejowa to projekt, który podobnie jak Szablon Dżem tworzyć będą goście z zagranicy. Iwona Zając wykona obraz o tytule: Od kiedy umarłeś moje życie stanęło na głowie.

Szablon to technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystuje się matryce zwane szablonami, wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Najczęściej wykorzystywana jest farba w sprayu, ale można też użyć pędzla lub wałka. Tą techniką można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace jak i te bardziej skomplikowane, wymagające wycięcia wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb. Poza wartością estetyczną, szablony często niosą ze sobą przekaz o wydźwięku politycznym lub społecznym. W Polsce zostały po raz pierwszy użyte do walki politycznej w czasie niemieckiej okupacji. Za ich pomocą Polacy nanosili na mury i pomniki m.in. kotwicę - Znak Polski Walczącej.

Madonna Śmierci oraz postacie Iwony Zając / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz / Fot. Katarzyna Żechowicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.