Facebook Google+ Twitter

5 lat dla 5 piratów. Pierwszy wyrok dla Somalijczyków

Sąd w Rotterdamie ogłosił dziś wyrok w sprawie pięciu somalijskich piratów, którzy zaatakowali płynący pod holenderską banderą okręt transportowy. Jest to pierwszy wyrok za piractwo, który zapadł we współczesnej Europie.

Somalijscy piraci / Fot. Jason R. Zalasky, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Somali_Pirates.jpgSomalijscy piraci, grasujący w 2009 roku w Zatoce Adeńskiej, zaatakowali przy użyciu broni automatycznej oraz granatników statek transportowy Samanyulo. Atak został jednak udaremniony dzięki szybkiej reakcji sił holenderskich, które z jednego z okrętów wojennych patrolujących okoliczne wody wysłały helikopter z żołnierzami piechoty morskiej.

Podczas ogłaszania wyroku, skazującego każdego z piratów na 5 lat pozbawienia wolności, przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Klein Wolterink powiedział, że "piractwo to poważne przestępstwo, któremu należy się zdecydowanie przeciwstawić".

W czasie posiedzenia jeden z somalijskich piratów, 39-letni Sayid Ali Garaar, kilka razy łamanym angielskim powtarzał, że "Holandia nie lubi muzułmanów" oraz, że cały proces jest nielegalny.

Prokuratorzy początkowo wnioskowali o 7 lat pozbawienia wolności dla każdego z somalijskich piratów, jednak sędzia Klein Wolterink powiedział, że przy ustalaniu długości kary, wzięta została pod uwagę trudna sytuacja w Somalii, która skłoniła skazanych do takiego, a nie innego postępowania.

Niemniej jednak sędzia podkreślił, że piraci "myśleli tylko o własnym dochodzie finansowym, nie zastanawiając się nad ewentualnymi szkodami, jakie mogli wyrządzić swoim ofiarom" oraz, że tylko "szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że nikomu nic poważnego się nie stało".

Skazani dziś piraci nie są jedynymi przetrzymywanymi w Europie. Kolejni, czekający na proces lub deportację, przebywają m.in. we Francji, Hiszpanii i Niemczech. Także Kenia skazuje piratów schwytanych na wodach międzynarodowych. W sumie, od 2007 roku, posłała już do więzień 18 piratów, a kolejnych stu czeka tam na proces.

Do tej pory, pojmano kilkuset piratów, jednak tylko niewielka część trafiła do Europy, gdzie oczekuje na proces. Duża część musiała być wypuszczona przez siły międzynarodowe, ze względu na zbyt wysokie koszty lub formalne obostrzenia dotyczące ich ewentualnego przewiezienia do Europy. Jak jednak podkreślają obserwatorzy, wyrok holenderskiego sądu jest punktem zwrotnym w walce z piractwem, a w szczególności z trudną sytuacją na wodach somalijskich oraz przylegających do nich wodach międzynarodowych.


Źródło: Herald Reviev, CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

WIESŁAWIE MASZ RACJĘ!według mnie ten wyrok jest również zbyt łagodny. z ich punktu widzenia taka kara moze mieć wymiar symboliczny. Zresztą w kraju, gdzie z byle powodu można stracić zycie chyba nie może być inaczej...Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie tym się od nich różnimy. I chwała europejskiej cywilizacji za to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak łagodnie traktują piratów w Holandii ja to bym ich przekazał właśnie muzułmanom to by się nikt nie zdążył pożalić na sąd tylko by głowę stracili od razu wszyscy ujęci piraci Somalijscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.