Facebook Google+ Twitter

5 lat kolonii dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego

Opozycjonista Aleksey Navalny został uznany winnym malwersacji w ramach sprawy "Kirovlesa". Sąd zasądził karę pięciu lat kolonii w trybie zwykłym oraz grzywnę w wysokości 500 tys. rubli rosyjskich (ok 50 tys. zł).

 / Fot. PAP/EPAOpozycjonista Aleksey Navalny został uznany winnym malwersacji w ramach sprawy "Kirovlesa". Sąd zasądził karę pięciu lat kolonii w trybie zwykłym oraz grzywnę w wysokości 500 tys. rubli rosyjskich (ok 50 tys. zł). Oprócz Navalnego skazany został także drugi oskarżony Piotr Oficerov (na karę 4 lat i 500 tys. rubli rosyjskich grzywny).

Po ogłoszeniu wyroku osądzeni pożegnali się z przyjaciółmi i rodziną a następnie zostali zatrzymani przez straż w sali sądu.
Sąd uznał, że będący doradcą kirowskiego gubernatora, Aleksey Navalny wraz z dyrektorem spółki Vjatskaya Lesnaya Kompanya Piotrem Oficerovem i dyrektorem generalnym Kirovles (spółki zarządzającej państwowymi lasami w obwodzie kirowskim) Wecheslavem Opalevem naraził firmę państwową na straty. Szkody spowodowane przez swoje nielegalne działania, zgodnie z zebranymi przez sąd dowodami, wyniosły ponad 16 milionów rubli.

W toku rozprawy Navalny niejednokrotnie podkreślał, że uważa zarzuty dotyczące malwersacji za "absurdalne" a swojego "wspólnika" za osobę przypadkowo wciągniętą w sprawę. Według opozycjonisty, w ramach swojej działalności doradzał wielu przedsiębiorstwom przynoszącym straty, odpowiadając za zarządzanie informacją.

Tymczasem Mosgorizbirkom (rosyjski odpowiednik Obwodowej Komisji Wyborczej) wczoraj zarejestrował Navalnego jako kandydata na mera Moskwy. Jak wyjaśnia Komisja, w przypadku orzeczenia winy i wyroku, nakłada to na kandydata ograniczenia prawne i administracyjne. Ponadto Nawalny może odwołać się od wyroku, a jeśli do 8 września, nie zapadnie decyzja o uprawomocnieniu, kandydat może również brać udział w wyborach.

Ruch w sądzie był zablokowany przez policję od wczesnych godzin porannych. Oddziały OMON-u umieściły żelazne ogrodzenie odgradzające Leninski Sąd Rejonowy od raszty budynków. Prawnicy skazanych już ogłosili zamiar odwołania się od wyroku. Dopóki wyrok nie wejdzie w życie, Aleksiej Nawalny może znajdować się w więzieniu w Kirowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech ratuje Detroit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.