Facebook Google+ Twitter

5 lat polskiej misji w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-04 07:21

Po 5-ciu latach kończy się misja polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. Polacy stacjonowali tam od połowy 2003 roku, a od września tego samego roku objęli dowodzenie nad strefą centralno-południową. Początkowo polski kontyngent liczył blisko 2500 żołnierzy, pod koniec około 900.

W Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe służyło na początku ponad 9 tysięcy żołnierzy. Największe kontyngenty wystawiła Polska, Ukraina i Hiszpania. Służyli tam również żołnierze m.in. z Bułgarii, Węgier, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rumunii,Tajlandii, Filipin, Mongolii, Kazachstanu oraz państw Ameryki Środkowej. Kontrolowana przez Polaków strefa liczyła 79 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zamieszkiwało ją 3 i pół miliona ludzi.

Początkowo polskie wojska przebywały w Iraku na podstawie porozumień z Tymczasowymi Władzami Koalicyjnymi, później podstawą prawną działania wielonarodowej dywizji były rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W listopadzie 2003 roku w Iraku zginął pierwszy polski żołnierz, major Hieronim Kupczyk. Do dziś zginęło i zmarło tam 27 Polaków, w tym 21 żołnierzy, 3 byłych wojskowych zatrudnionych w zagranicznych firmach ochroniarskich, 2 dziennikarzy i funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu.

Około 75% Polaków uważa, że decyzja o wycofaniu polskich żołnierzy jest słuszna. Większość ankietowanych uważa też, że misja była raczej sukcesem niż porażką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.