Facebook Google+ Twitter

5 lat temu odszedł Marek Grechuta

9 października 2006 r. w Krakowie, w wieku 61 lat zmarł Marek Grechuta -piosenkarz, poeta i kompozytor. Z wykształcenia architekt, zafascynowany malarstwem, rzeźbą i filozofią. Krótko mówiąc człowiek orkiestra. Jego twórczość określa się jako "łagodną formę progresywnego rocka z silnymi wpływami jazz rocka, piosenki autorskiej i poezji śpiewanej".

Marek Grechuta / Fot. Piotr Szulik, CC 1.0, wikipedia.plMarek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 r. w Zamościu. Już od najmłodszych lat pobierał lekcje gry na fortepianie. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, z rodzinnego miasta przeprowadził się do Krakowa, gdzie zdecydował się studiować architekturę na Politechnice Krakowskiej. Tam właśnie poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza. Panowie postanowili założyć Kabaret Architektów Anawa, który z czasem przekształcił się w zespół towarzyszący Grechucie podczas jego występów.

Marek Grechuta zadebiutował w wieku 22 lat na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, w którym to zajął drugie miejsce. Rok później podczas VI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór "Serce" otrzymał nagrodę dziennikarzy. W 1969 na tym samym festiwalu za wykonanie piosenki "Wesele" otrzymał jedną z głównych nagród. Swoje dwie pierwsze płyty nagrał wraz z zespołem Anawa. W 1971 podczas opolskiego festiwalu zdobył główną nagrodę na utwór "Korowód". W tym samym roku rozstał się z Anawą i założył zespół WIEM, którego nazwę tłumaczy się jako "W Innej Epoce Muzycznej". Z tym zespołem nagrał dwa albumy: "Magia obłoków" oraz "Droga do widnokres".

Marek Grechuta w grupą WIEM / Fot. Radeczko, CC 3.0, wikipedia.plW 1976 ponownie zaczął współpracę z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Zaczął także pisać muzykę do tekstów Witkacego. Rok później podczas XV KFPP w Opolu wykonał utwór "Hop-szklankę piwa", który zdobył Nagrodę Grand Prix. Na tym samym festiwalu Krystyna Janda wykonała utwór "Guma do żucia", którego autorem słów jak i muzyki był Marek Grechuta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.