Facebook Google+ Twitter

5 lektur na nowy rok

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-03 11:14

Mijający rok, był dla mnie niczym powiedzenie Józefa Oleksego "Dużo czytam, odświeżam umysł..." Czy będę jak brzytwa - nie mnie oceniać, mogę za to podzielić się z czytelnikami listą tytułów godnych polecenia.

1. "IV rzeczpospolita- pierwsza odsłona" - Pawła Szałamachy - pozycja może nie lekka i przyjemna, ale wartościowa. Autor merytorycznie krok po kroku analizuje dwa lata rządów PiS, obalając przy tym mity na temat dwóch największych partii w naszym kraju. Jak wygląda fachowość Platformy w gospodarce i jak PiS upartyjnił spółki skarbu państwa, to tylko niektóre pytania na które znajdziemy odpowiedź w książce Szałamachy. Autor stawia również, dla niektórych, szokujące prognozy na przyszłość, ale zawsze poparte logiczną argumentacją.
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce się wyleczyć z choroby sierocej po POPiSie.

2. "Dolina Nicości" - Bronisława Wildsteina - "A to Polska właśnie" - chyba najlepiej oddaje charakter tej książki. Na jej temat
napisano i powiedziano już wiele. Nagroda Mackiewicza mówi sama za siebie. Najważniejsza powieść ostatnich lat. Powieść powinna być obowiązkowa w spisie lektur nie tylko osoby zainteresowane naszym krajem, ale również …licealisty
A o czym jest dokładnie? Jeżeli jeszcze nie wiecie- to biegnijcie do księgarni.

3. "Wolny wybór" - Miltona Friedmana - pozycja obowiązkowa na półce każdego wolnorynkowca lub prezent idealny dla socjalisty, którego chcemy nawrócić. W sposób zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika, laureat Nobla z ekonomii tłumaczy podstawowe zasady rządzące gospodarką.

4. "Rozważania o rewolucji we Francji" - Edmunda Burke - podobnie jak dzieło Friedmana - klasyka. Tym razem możemy zapoznać się z refleksjami ojca nowoczesnego konserwatyzmu. Czym była rewolucja Francuska i jakie konsekwencje niosła ze sobą, a także o trendach w ówczesnej polityce brytyjskiej., o tym i nie tylko w "rozważaniach..."

5. "Rzeczpospolita Papieska" - Tomasza Terlikowskiego, pozycja bardzo świeża. Polecam szczególnie tym, którzy pomimo przeminięcia medialnej mody, nadal uważają siebie za pokolenie JP2. Pozycja obowiązkowa również dla polityków, którzy w swojej parlamentarnej pracy pragną pozostać wierni wierze chrześcijańskiej. Książka ta powinna przede wszystkim trafić jednak do tych wszystkich, którzy rozkochani w Papieżu "kolekcjonowali" dodatki do gazet i ustawiali jego encykliki na półce.

Tomasz Terlikowski w ogromną gracją potrafi rozprawić się z publicystami salonu, w tym głównie "Wyborczej", którzy wykorzystywali postać Jana Pawła II, jednocześnie propagując idee dalekie od nauk Ojca Świętego. Lekarstwo na teksty Adama Michnika i jemu podobnych, a także ostra konkurencja dla słodyczy papieskich kremówek.

Autor: Łukasz Bardziński
Tekst ukazał się m.in. na stronie: http://fronda.pl/lukasz/blog/5_lektur_na_nowy_rok

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.