Facebook Google+ Twitter

5 listopada przed Sejmem ponad tysiąc osób będzie manifestować przeciw ustawie zezwalającej na doświadczenia na zwierzętach

5 listopada 2014 roku przed Sejmem spotkają się przeciwnicy ustawy zezwalającej na doświadczenia na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych oraz eksperymenty na zwierzętach bezdomnych. Swój udział w manifestacji potwierdziło ponad tysiąc osób.

 / Fot. I, Kpalion [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or FAL], via Wikimedia CommonsProjekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych rząd przyjął w sierpniu tego roku. Ustawa ma dostosować polskie prawo do zapisów dyrektywy unijnej.

Projekt ustawy wprowadza m.in. możliwość prowadzenia eksperymentów na zwierzętach w szkołach ponadgimnazjalnych, możliwość prowadzenia doświadczeń na zwierzętach bezdomnych, dzikich, naczelnych - na podstawie pozytywnej oceny komisji etycznej, możliwość wykonywania zabiegów uniemożliwiających zwierzętom poddawanym doświadczeniom wydawania głosu w czasie bolesnych procedur doświadczalnych, czy brak możliwości odwołania od pozytywnej decyzji Lokalnej Komisji Etycznej, zezwalającej na przeprowadzenie doświadczenia - informują organizatorzy manifestacji na swoim Facebooku.

Jak podkreślają, wprowadzenie ustawy w obecnym brzmieniu będzie wbrew intencjom unijnej dyrektywy ws. ochrony zwierząt doświadczalnych, zgodnie z którą komisja etyczna, która wyraża zgodę na prowadzenie projektów obejmujących doświadczenia na zwierzętach powinna również ważyć korzyści płynące z doświadczenia i szkody, tzn. cierpienie i ból, które odczuwają zwierzęta poddane eksperymentom.

22 października sejmowa podkomisja zaostrzyła kryteria dotyczące doświadczeń na zwierzętach. Środowa poprawka do rządowego projektu uwzględnia konieczność rozważenia przez komisję etyczną wspomnianych wyżej korzyści i szkód, jakie przyniesie eksperyment. Wydająca zgodę na użycie zwierząt doświadczalnych lokalna komisja etyczna musi ocenić, czy spodziewane korzyści z doświadczenia są większe niż szkoda dla zwierząt.

Wprowadzona poprawka nie przekonuje jednak organizatorów manifestacji, którzy jak podkreślają w petycji mają nadzieję, że Posłanki i Posłowie podejmą decyzję, która uchroni zwierzęta przed cierpieniem: "wyrażamy nadzieję, iż nie zapiszą się Państwo w historii polskiego parlamentaryzmu jako ta grupa, która przyłożyła rękę do eskalacji bezsensownego cierpienia zwierząt oraz wprowadzenia fatalnych rozwiązań w systemie kształcenia, które mogą mieć zgubny wpływ na psychikę polskiej młodzieży" - czytamy na petycjeonline.com.

Petycję w sprawie ustawy o ochronie zwierząt doświadczalnych podpisało już 15 587 osób. Jej autorzy domagają się m.in. wyłączenia możliwości wykonywania procedur w celu kształcenia prowadzonego w szkołach ponadgimnazjalnych, wprowadzenia zakazu eksperymentów na zwierzętach naczelnych, zwierzętach dzikich oraz zwierzętach bezdomnych z wyłączeniem przypadków WYJĄTKOWYCH, na podstawie szczegółowego uzasadnienia naukowego. Ponadto utrzymania bezwzględnego zakazu wykonywania zabiegów uniemożliwiających zwierzętom poddawanym doświadczeniom wydawania głosu w czasie bolesnych procedur doświadczalnych oraz obecnych, dobrych regulacji dotyczących znieczulenia, oraz wprowadzenia możliwości odwołania się od pozytywnej (dopuszczającej doświadczenie) decyzji komisji etycznej do Krajowej Komisji Etycznej.

Manifestacja odbędzie się 5 listopada przed gmachem Sejmu. Swoją obecność potwierdziło 1,1 tys. osób. Organizatorami manifestacji są: Fundacja Prawnej Ochrony Zwierząt "Lex Nova", Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, OTOZ Animals, Klub Gaja, Fundacja IUS ANIMALIA.

Jak apelują organizatorzy: "Zablokowaliśmy legalizację uboju rytualnego, zablokowaliśmy odstrzał łosi. Teraz pomóżmy zwierzętom doświadczalnym".

Zobacz także: Na świecie pozostało btylko sześć nosorożców białych północnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.