Facebook Google+ Twitter

5 minut dla książki – strzał w dziesiątkę!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-29 11:13

To już pewne. Druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowana pod hasłem „Czytamy pod chmurką” odbędzie się co najmniej w dziesięciu miastach.

 / Fot. Granice.plW niedzielę, 22 kwietnia o godzinie 17 miłośnicy książki spotkają się w Białymstoku, Gdańsku, Kamiennej Górze, Lublinie, Olsztynie, Piekarach Śląskich, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie, by wspólnie przeczytać fragment książki i zachęcać przechodniów do sięgnięcia po dobrą lekturę, a przy okazji, by przypomnieć o Światowym Dniu Książki, który obchodzony jest zawsze 23 kwietnia.

- Według danych Biblioteki Narodowej ponad połowa Polaków w 2010 roku nie miała żadnej styczności z książką – przypomina Sławomir Krempa z wortalu literackiego Granice.pl – Za sprawą naszego przedsięwzięcia setki przechodniów w kilkunastu miastach kontakt taki zyskają. Jeśli choć część spośród nich wybierze się później do biblioteki lub księgarni – uznamy to za spory sukces.
Przygotowania w kolejnych miastach już trwają, a akcję w swoim mieście może zorganizować każdy miłośnik książki, który skontaktuje się z koordynatorami. Wybrano już fragment, który zostanie odczytany, przygotowany został również projekt plakatu promującego imprezę.

- Gdy zastanawiałam się nad tym, jaki fragment polskiej książki moglibyśmy odczytać, najpierw przyszedł mi na myśl „Poemat o mowie polskiej”. Szybko jednak uznaliśmy, że poezja stanowi zbyt wymagającą materię literacką na potrzeby takiej akcji. Wówczas przypomniała mi się dość zabawna książka, którą czytałam jeszcze jako nastolatka – wspomina Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, która była autorką zwycięskiej propozycji.

Nadesłany fragment książki „Przyślę panu list i klucz” Marii Pruszkowskiej szybko zyskał uznanie organizatorów. – To książka, która chyba najlepiej ukazuje stosunek do literatury, jaki łączy uczestników akcji – wyznaje Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com - To również książka mocno zapomniana, opublikowana w roku 1968 przez wydawnictwo, które dziś już nie istnieje. Mamy nadzieję, że w ten sposób przypomnimy również o niegdyś bardzo popularnej autorce, o której dziś już mało kto pamięta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.