Facebook Google+ Twitter

5 mld zł z kont zmarłych na cele społeczne? Senatorowie PO pracują nad projektem

Na kontach bankowych zmarłych Polaków może znajdować się nawet 5 mld zł. Rodzina i bliscy często nawet nie wiedzą o tych pieniądzach, a banki nie poszukują spadkobierców. Pieniądze te chciałaby odzyskać Platforma Obywatelska.

PO sięgnie po 5 mld zł z kont zmarłych? / Fot. Grzegorz Mehring/PolskapresseJak informuje "Rzeczpospolita", senatorowie PO chcą ułatwić Polakom, odbiór pieniędzy po ich zmarłych bliskich. W przypadku, gdy nikt nie zgłosiłby się po środki zalegające na "martwym" koncie bankowym, mogłyby one zostać przeznaczone na cele społeczne, np. pomoc osobom niesamodzielnym. Część pieniędzy mogłaby również trafić do gmin, w których zameldowani byli zmarli.

"Rozwiązanie tego problemu nie wymaga wielkich zmian w prawie. Potrzeba raczej dobrej woli polityków i banków. Obecnie często nawet najbliżsi członkowie rodziny nie wiedzą o kontach zmarłego" - tłumaczy senator PO Mieczysław Augustyn.

W zeszłym roku "Dziennik Gazeta Prawna" wyliczył, że w OFE oraz innych instytucjach finansowych może znajdować się 5 mld zł należących do już zmarłych osób.

Jak działałby nowy system? Bank miałby sprawdzać dane właścicieli nieaktywnych kont w bazie PESEL. Gdyby okazało się, że posiadacz rachunku nie żyje, informacja ta trafiałaby do Ministerstwa Finansów, które poszukiwałoby spadkobierców. Gdyby nie udało się ich znaleźć, pieniądze mogłyby zostać przekazane na cele społeczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jakże wzruszająca jest ta troska senatorów o pieniądze obywateli...
Osobiście wolałabym, żeby Związek Banków Polskich zgodnie z obietnicą z 2012 r. utworzył wreszcie centralny rejestr bankowy, pozwalający spadkobiercom sprawdzić, czy i gdzie zmarły posiadał lokaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znając z pazerności i nieokiełznanej chciwości do pieniądza ludzi z PO, to najchętniej owe miliony widzieliby na swoich kontach.
Żerowanie na zmarłych ! A, to hieny !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.